Start Coronavirus Luzowanie obostrzeń. Lista dozwolonych rzeczy

Luzowanie obostrzeń. Lista dozwolonych rzeczy

702
0

Zniesienie niektórych ograniczeń jest częścią planu działania Borisa Johnsona polegającego na wycofaniu się z blokady. Premier wielokrotnie powtarzał, że chce, aby zmiany przepisów były „ostrożną, ale nieodwracalną” częścią drogi narodu do wyjścia z pandemii. Jednak ponieważ około 40% dorosłych nadal nie otrzymało pierwszej dawki szczepionki Covid, istnieje wiele ograniczeń, które pozostaną na miejscu, pomimo złagodzenia niektórych zasad.

Maski na twarz będą wymagane w sklepach i środkach transportu publicznego, a grupy przyjaciół nadal są proszone o zachowanie dystansu społecznego, gdy spotykają się na zewnątrz. Oto wszystko, co możesz zrobić od 12 kwietnia.

Jedzenie i picie z przyjaciółmi
Puby, bary, restauracje i kawiarnie zostaną ponownie otwarte dla publiczności, ale z miejscami siedzącymi dostępnymi tylko na zewnątrz. Goście będą również ograniczeni do siedzenia w grupach nie więcej niż sześciu. Klienci nie będą już musieli kupować obfitego posiłku, który zostanie podany wraz z zakupionym przez nich alkoholem, a zeszłoroczna godzina policyjna nie powróci. Obowiązek jedzenia i picia w pozycji siedzącej pozostanie.

Fryzjerstwo i salony urody 
Od poniedziałku w Anglii będzie można ostrzyc włosy, a także otworzą się ponownie salony pielęgnacji paznokci i urody. Obejmuje to pomieszczenia takie jak solaria i salony tatuażu. Jednak w zaleceniach rządu stwierdza się, że wszelkie oferowane usługi muszą być „krótkie i podstawowe”, co oznacza, że ​​fryzjerom nie wolno jeszcze wykonywać długotrwałych zabiegów, takich jak plecenie, pasemka lub tkanie. Zarówno pracownicy, jak i klienci zostaną również poproszeni o noszenie zasłon na twarz podczas przebywania wewnątrz lokalu, podczas gdy firmom zaleca się otwieranie okien i drzwi na miejscu w celu ułatwienia wentylacji.

Siłownie i pływanie
Ośrodki rekreacyjne zostaną ponownie otwarte 12 kwietnia, ale członkowie będą mogli na razie korzystać tylko z siłowni i basenu, a zajęcia gimnastyczne powrócą dopiero 17 maja. Wytyczne rządowe stanowią również, że ludzie nie powinni spotykać się z przyjaciółmi lub rodziną na treningu w pomieszczeniu, chyba że wszyscy mieszkają razem w tym samym gospodarstwie domowym.

Zakupy
Sklepy, które nie są niezbędne, zostaną ponownie otwarte dla publiczności, ale klienci nadal będą musieli założyć osłonę twarzy przed wejściem. Podobnie jak w przypadku ćwiczeń w pomieszczeniach, rząd jasno określił, że ludzie powinni odwiedzać sklepy tylko sami lub z grupą domowników. Zostaną również poproszeni o przestrzeganie wszelkich zasad obowiązujących w sklepie, takich jak systemy jednokierunkowe lub sanityzacja przy wejściu.

Odwiedzanie domów opieki
Mieszkańcy domów opieki będą teraz mogli mieć dwóch imiennych gości, po raz pierwszy pozwolono im na to w marcu. Goście będą mogli regularnie uczęszczać do domu opieki, mogą spotykać się razem lub osobno. Goście nadal będą musieli przejść testy Covid przed wejściem do domu opieki, a także będą musieli nosić środki ochrony indywidualnej podczas wizyty.

Wakacje z wyżywieniem we własnym zakresie
Nowe złagodzenie ograniczeń umożliwia ludziom wyjeżdżanie na przerwy w Anglii i Walii, a podróżowanie między tymi dwoma krajami jest teraz dozwolone . Każdy, kto chce zostać na noc, musi to zrobić w samodzielnym mieszkaniu, z członkami gospodarstwa domowego lub bańką. Oznacza to, że od poniedziałku rodziny będą mogły uciec do prywatnego domku, przyczepy kempingowej lub kempingu. Międzynarodowe podróże pozostają nielegalne pomimo złagodzenia ograniczeń, a każdy przyłapany na próbie opuszczenia Wielkiej Brytanii bez uzasadnionej wymówki może zostać ukarany grzywną w wysokości do 5000 funtów. Podróż do Szkocji i Irlandii Północnej z Anglii również pozostaje zakazana, chyba że podróż jest niezbędna.

Park rozrywki i atrakcje na świeżym powietrzu
Rząd powiedział, że większość miejsc na świeżym powietrzu i atrakcji może zostać ponownie otwarta od poniedziałku, w tym ogrody zoologiczne, parki rozrywki i kina samochodowe. Obejmuje to również nadmorskie molo, ogrody botaniczne oraz tereny zamków, fortów lub rezydencji.

Zajęcia dla dzieci
Zorganizowane grupy rodziców i dzieci do 15 osób, z wyłączeniem grup poniżej pięciu lat, będą teraz mogły ponownie uruchamiać się w pomieszczeniach.

Biblioteki
Biblioteki i domy kultury będą ponownie otwarte od poniedziałku, a odwiedzający będą proszeni o noszenie masek na twarz i uczęszczanie tylko z domownikami. Niektóre witryny mogą mieć ograniczenie liczby osób, które mogą przebywać w nich jednocześnie.

Nauka jazdy
Uczący się kierowcy będą mogli wznowić lekcje od 12 kwietnia, o ile będą nosić maskę na twarzy w pojeździe. Wznowione zostaną również testy teoretyczne, ale testy praktyczne powrócą dopiero 22 kwietnia.

Wesela i pogrzeby
Do 15 osób będzie teraz mogło wziąć udział w ślubie lub związku partnerskim, podczas gdy 30 osób może nadal iść na pogrzeb, zgodnie z nowymi przepisami. Przyjęcia będą również mogły odbywać się ponownie, podczas gdy do 15 osób będzie spożywać wspólny posiłek na świeżym powietrzu. Nie mogą mieć miejsca w prywatnych ogrodach ludzi. Podobnie nawet 15 osób może teraz uczestniczyć w stypie po pogrzebie, ale nie może się to odbywać w prywatnym domu.