Start Polecane Łupkowy krajobraz Walii zdobywa status światowego dziedzictwa

Łupkowy krajobraz Walii zdobywa status światowego dziedzictwa

459
0

Walijski obszar słynący z przemysłu łupkowego dołączył do egipskich piramid, indyjskiego Taj Mahal i Wielkiego Kanionu w USA na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tereny dawnych kopalni łupków stały się 33. brytyjskim obiektem na liście i czwartym walijskim.

Do lat 90. XIX w. walijskie kopalnie łupków zatrudniały ok. 17 tys. pracowników i wytwarzały prawie 500 tys. ton łupków rocznie, co stanowiło około jednej trzeciej wszystkich łupków dachowych używanych na świecie pod koniec XIX wieku. Przemysł ten miał ogromny wpływ na światową architekturę – walijskie łupki użyto w wielu budynkach, tarasach i pałacach na całym świecie, w tym w Westminster Hall w londyńskim budynku parlamentu, w Royal Exhibition Building w Melbourne w Australii czy w ratuszu w Kopenhadze. W 1830 r. połowa budynków w Nowym Jorku miała dachy wykonane z łupków walijskich.

Wpisanie krajobrazu Gwynedd na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO nastąpiło w tydzień po tym, gdy z prestiżowej listy UNESCO zniknął Liverpool. Tłumaczono to faktem, że rozwój miasta i zmieniająca się zabudowa „zagrażają wartości jego unikatowego nabrzeża”.

PoprzedniPolskie szkoły sobotnie w UK na granicy przetrwania
NastępnyRejsy międzynarodowe będą dozwolone po 2 sierpnia