Start Polecane Ludzie chcą zdarzyć przed końcem wakacji skarbowych. Ceny domów lecą w dół

Ludzie chcą zdarzyć przed końcem wakacji skarbowych. Ceny domów lecą w dół

489
0

Właściciele domów próbują dokonać transakcji przed upływem terminu 31 marca, kiedy to kończą się wakacje skarbowe.

Nowe dane sugerują, że ceny ofertowe nieruchomości spadły, ponieważ sprzedawcy domów starają się zawrzeć umowy przed końcem wakacji skarbowych. Rightmove podał, że ceny mieszkań i domów ogłoszonych w okresie od 6 grudnia do 9 stycznia spadły o 0,9% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Portal nieruchomości podał, że przesunął swoją miarę rocznego wzrostu do 3,3% z 6,6% miesiąc wcześniej.

Liczba kupujących kontaktujących się z agentami wzrosła o 12%, a sprzedaż uzgodniona w styczniu do tej pory wzrosła o 9% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku – kiedy rynek był również silny po wyniku wyborów w grudniu 2019 r. Transakcje spadły na początku 2020 r., gdy pierwsza blokada koronawirusa zebrała żniwo, ale ponowne otwarcie rynku i święto skarbowe ogłoszone latem przez kanclerza Rishiego Sunaka pomogły ożywić popyt. Zgodnie z polityką próg płacenia opłaty skarbowej został tymczasowo podniesiony ze 125 000 do 500 000 do 31 marca tego roku.

Rightmove powiedział, że spadek cen ofertowych nastąpił „w związku z tym, że niektórzy nowi sprzedający wciąż mają nadzieję, że skuszą kupujących i wcisną się w wyprzedaż przed końcem wakacji skarbowych”. Stwierdzono jednak, że nowi kupujący raczej nie przekroczą terminu, ponieważ średni czas na sfinalizowanie zakupu wynosi obecnie ponad cztery miesiące.

Firma Rightmove przewiduje, że z ponad 600 000 nieruchomości sprzedanych w ramach umowy, około 100 000 zostanie obciążonych nieoczekiwanym obciążeniem podatkowym, ponieważ minie im data graniczna 31 marca.