Start Wiadomości Londynskie mosty rozbłysną ledami w ramach 45 milionowego projektu

Londynskie mosty rozbłysną ledami w ramach 45 milionowego projektu

470
0

Instalacje świetlne amerykańskiego artysty Leo Villareal zastąpią dotychczasowe oświetlenia 4 londyńskich mostów. Mosty zostaną oświetlone w ramach pierwszej fazy nowego projektu wartego 45 milionów funtów, będzie to najdłuższy tego typu projekt na świecie.

London bridge, Cannon Street bridge, Southwark and Millenium bridge rozświetlą się dynamicznymi ledowymi instalacjami tego artysty. Kolejne 5 londyńskich mostów planowo dołączy do projektu za rok.

Następnie pozostałe 6 mostów rozświetli się tworząc projekt o nazwie „Illuminated River”, w którym 5.2 mili (4.5 mil morskich) będzie oświetlonych zaczynając od Tower Bridge aż do Albert Bridge, tworząc najdroższy i najdłuższy tego typu projekt na świecie.

Projekt polega na wprowadzeniu sztuki i piękna do miejsc, w których jest ona mało dostrzegalna. Projekt jest finansowany i wspierany przez mecenasów sztuki z całego świata. Hannah Rothschild, która zapoczątkowała projekt, powiedziała, że Tamiza to bijące serce Londynu, a mosty są w nim jak łączące arterie. Ale w nocy te niezwykłe struktury, z których każda ma unikalną historię i styl, zamieniają się w ciemność i mrok. – dodała.

Projekt został ogłoszony już w grudniu 2016 r. jednak okazał się znacznie trudniejszy do zrealizowania niż wcześniej zakładano. Musieliśmy wykonać 30 wniosków planistycznych, 18 zatwierdzonych projektów budowlanych, poradzić sobie z pięcioma właścicielami mostów i siedmioma władzami lokalnymi – powiedziała dyrektor projektu Sarah Gaventa. To był dość długi proces. Realizując projekt wykonawcy i planerzy musieli również zadbać o bezpieczeństwo lokalnej flory i fauny. Nietoperze, ryby i ptaki stały się przedmiotem wielu długich debat i spotkań lokalnych władz i reprezentantów wielu dziedzin nauki. Pod mostem Cannon Street Bridge ustawiono specjalną kamerę, która miała zapewnić bezpieczeństwo gniazdującej tam gęsi egipskiej i jej potomstwu podczas prac wykonawców projektu.

Villareal jest najbardziej znany z oświetlenia mostu San Francisco Bay Bridge. Pracował również nad wspólnym projektem ze znaną brytyjską architekt Lifschutz Davidson Sandilands. Powiedział, że spędził trzy lata zdobywając fantastyczne doświadczenie, jednocześnie studiując rzekę i historię Londynu. Był zainspirowany przez lokalnych artystów, którzy malowali słynne sceny znad Tamizy, w tym Moneta, Whistlera i Turnera. 

Główne pieniądze na projekt pochodzą z Fundacji Rothschilda, Fundacji Blavatnik i Funduszu Arcadia, funduszu charytatywnego Lisbet Rausing i Petera Baldwina. Finansowanie początkowe konkursu pochodziło od burmistrza Londynu, a pieniądze na wymianę opraw oświetleniowych na London Bridge pochodzą z korporacji City of London. Każdy most będzie miał również swoje własne utwory, zamówione w szkole muzycznej Guildhall. Koszt oświetlenia każdego z mostów to około 3 milionów funtów. Zespół projektowy Illuminated River sfinansuje i utrzyma go przez 10 lat.

Zestaw oświetleniowy może przetrwać 20 lat, a potem myślę, że to do opinii publicznej i mediów należy decyzja, co dalej. – powiedziała dyrektor projektu Sarah Gaventa.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniMężczyzna dźgnięty nożem i obrabowany w Southampton
NastępnyNowy park wodny otwarty w Lee-on-the-Solent