Start Polecane Londyńczyk będzie pierwszą osobą wyleczoną z HIV?

Londyńczyk będzie pierwszą osobą wyleczoną z HIV?

851
0

Mężczyzna w Londynie może być pierwszym na świecie człowiekiem, którego wyleczono z wirusa HIV przy pomocy leczenia farmakologicznego – informuje „Evening Standard”.

Test pokazał, że w krwi 44-latka, u którego wcześniej test pokazywał wynik pozytywny, teraz nie ma wirusa. Pracownik socjalny jest jedną z 50 osób, które wzięły udział w eksperymentalnym leczeniu prowadzonym przez naukowców z brytyjskich uniwersytetów: Oxford, Cambridge, Imperial College, University College i King’s College.

Jeśli stan zdrowia 44-latka utrzyma się, będzie on pierwszą osobą, którą wyleczy się z wirusa HIV przy pomocy leczenia farmakologicznego. Wcześniej wirusa udało się pokonać Timothy’emu Brownowi, jednak w jego przypadku przeszczepiono komórki macierzyste od niemal identycznego genetycznie dawcy.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii stwierdzonych przypadków zachorowania jest ok. 100 tys., a na całym świecie liczba ta sięga 36 mln.

– Wziąłem udział w projekcie, żeby pomóc sobie oraz innym. Byłby to niesamowity przełom, gdyby udało się po tylu latach odnaleźć lekarstwo na HIV. Fakt, że jestem tego częścią jest niesamowity – mówi 44-latek.

W ramach dwuetapowego leczenia zastosowano u chorych szczepionkę, pomagającą organizmowi rozpoznać zainfekowane komórki oraz lekarstwo, które aktywowało uśpione komórki by mogły zostać zlokalizowane. Wcześniejsze metody leczenia pozwalały usunąć z krwi tylko część zarażonych komórek.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniPolak pobity w Lancaster
NastępnyWielka Brytania chce najlepszego porozumienia z Unią, a nie najszybszego Brexitu