Start Coronavirus Lockdown w Wielkiej Brytanii może potrwać do 8 marca

Lockdown w Wielkiej Brytanii może potrwać do 8 marca

461
0

Premier Boris Johnson zasugerował, że lockdown może potrwać nawet do 8 marca. Oznacza to, że uczniowie nie powrócą do szkół tuż po przerwie międzysemestralnej, jak do tej pory liczono.

Premier zapowiedział, że rząd zamierza przedstawić plan wychodzenia z lockdownu w tygodniu rozpoczynającym się 22 lutego. Zastrzegł, że plan jest uzależniony od postępu w programie szczepień, możliwości publicznej służby zdrowia oraz od tego, czy spadać będzie liczba osób umierających z powodu COVID-19.

„Ponowne otwarcie szkół musi być naszym narodowym priorytetem, a pierwszą oznaką powrotu do normalności powinien być powrót uczniów do klas” – powiedział Boris Johnson, powtarzając wcześniejszą zapowiedź, że będzie to pierwszy etap znoszenia restrykcji. Oświadczył jednak, że nie nastąpi to tak, jak do tej pory liczono, tuż po przerwie międzysemestralnej, czyli od 15 lutego.

„Jeżeli osiągniemy nasz cel, jakim jest zaszczepienie pierwszą dawką wszystkich osób z czterech najbardziej narażonych grup do 15 lutego (…), to grupy te uzyskają odporność na wirusa około trzy tygodnie później, czyli do 8 marca. Mamy zatem nadzieję, że można będzie bezpiecznie rozpocząć ponowne otwieranie szkół od poniedziałku, 8 marca, a następnie – wtedy lub później – znieść inne ograniczenia gospodarcze i społeczne, jeśli pozwolą na to dane – oświadczył premier.