Start Polecane Liz Truss stanie na czele brytyjskiego rządu

Liz Truss stanie na czele brytyjskiego rządu

317
0

Liz Truss wygrała wybory na przewodniczącą Partii Konserwatywnej i to ona stanie na czele brytyjskiego rządu zastępując Borisa Johnsona.

Według ogłoszonych wczoraj wczesnym popołudniem wyników Truss zdobyła 81 326 głosów, a jej konkurent Rishi Sunak 60 399.

Wybór nowego lidera był konieczny w związku z tym, że na początku lipca rezygnację z tego stanowiska – a w konsekwencji z urzędu premiera – ogłosił Boris Johnson. Został on zmuszony do tego po tym, jak w ciągu dwóch dni około 60 posłów złożyło rezygnacje z różnych stanowisk rządowych, wyrażając w ten sposób swoje wotum nieufności wobec premiera w związku z licznymi aferami, które w ostatnich miesiącach się wokół niego piętrzyły.

Truss w przemówieniu, które wygłosiła po ogłoszeniu wyników, zażartowała, że partyjne wybory były „jedną z najdłuższych rozmów o pracę w historii”. Podziękowała Sunakowi, mówiąc, że wybory pokazały „głębię i szerokość” talentów w Partii Konserwatywnej, oraz Johnsonowi, który „jest podziwiany od Kijowa po Carlisle”. Podziękowała również członkom Partii Konserwatywnej za okazane jej zaufanie.

47-letnia Truss zostanie trzecią kobietą na stanowisku premiera w historii Wielkiej Brytanii. Jej poprzedniczki – Margaret Thatcher (1979-90) i Theresa May (2016-19) również wywodziły się z Partii Konserwatywnej.

Truss, która ministerstwem spraw zagranicznych kieruje od września 2021 r., przejmuje przywództwo w Partii Konserwatywnej w bardzo trudnym momencie dla tego ugrupowania. Od początku grudnia zeszłego roku konserwatyści przegrywają we wszystkich sondażach z opozycyjną Partią Pracy, a ich strata wynosi obecnie ok. 10 punktów proc.

PoprzedniCzy Rada Miasta Southampton zrezygnuje ze świątecznych lampek?
NastępnyZmiany Universal Credit w tym miesiącu mogą spowodować, że tysiące ludzi straci zasiłek