Start Polecane Lista najbogatszych Brytyjczyków. Królowa daleko w tyle

Lista najbogatszych Brytyjczyków. Królowa daleko w tyle

844
0

W Wielkiej Brytanii żyje więcej miliarderów niż kiedykolwiek wcześniej. Tegoroczna lista ujawniła, że łączna wartość majątków tysiąca najbogatszych osób mieszkających na Wyspach wynosi 658 miliardów funtów, co oznacza wzrost o 14 proc. w stosunku do ubiegłorocznej kwoty 575 miliardów.

Na liście tysiąca najbogatszych znaleźli się nie tylko rodowici Brytyjczycy, ale również obcokrajowcy zamieszkujący Zjednoczone Królestwo. Łączna wartość ich majątków jest prawie dziewięciokrotnie wyższa niż roczny przychód do budżetu Polski. Ranking został stworzony przez Sunday Times, a żeby się w nim znaleźć, trzeba mieć na koncie przynajmniej 110 milionów funtów. Według listy, aż 134 Brytyjczyków posiada majątk o wartości co najmniej miliarda funtów.

Pierwsze miejsce na podium zajęli bracia Śri i Gopi Hinduja, których fortuna szacowana jest na 16,2 miliarda funtów. Majątek rodzeństwa rozrósł się dzięki inwestycjom w sektor naftowo-gazowy, motoryzacyjny, informatyczny, energetyczny, medyczny, bankowy oraz w sektor opieki zdrowotnej. Drugie miejsce przypadło Len Blavatnikowi, który dzięki inwestycjom m.in. w przemysł muzyczny zarobił 15,9 miliarda funtów. Ostatnie miejsce na podium należy do Davida i Simona Reuben, ubiegłorocznych liderów, którzy dzięki lokowaniu kapitału w nieruchomości dysponują majątkiem wartym 14 miliardów funtów – informuje News Sky.

– Podczas, gdy wielu z nas martwi się wynikami referendum UE, wielu najbogatszych obywateli Wielkiej Brytanii po prostu zachowało spokój i pomnażało swoje miliardy – powiedział Robert Watts, twórca listy 1000 najbogatszych.

Królowa Elżbieta II znalazła się dopiero na 329. miejscu. Na czele rankingu brytyjska monarchini była jedynie podczas pierwszej edycji, czyli w 1989 roku. Najmłodszym miliardem na Wyspach jest 25-letni książę Westminster, który z majątkiem wynoszącym około 10 miliardów funtów zajął dziewiąte miejsce. Na liście znaleźli także muzycy, m.in Paul McCartney (780 milionów funtów), Elton John (290 milionów) oraz Mick Jagger (250 milionów), a także sportowcy Zlatan Ibrahimović (110 milionów) oraz sportowcy Lewis Hamilton (131 milonów).

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniMieszkań brak, a pustostanów przybywa
NastępnyKrólowa Elżbieta II za kierownicą