Start Brexit List Theresy May do obywateli UE: „Chcę żebyście zostali”

List Theresy May do obywateli UE: „Chcę żebyście zostali”

777
0

– Wiem, że nasz kraj będzie biedniejszy, jeśli wyjedziecie, dlatego chcę żebyście zostali – napisała brytyjska premier do unijnych obywateli.

Na oficjalnym profilu Theresy May na Facebooku pojawił się otwarty list skierowany do obywateli UE mieszkających na Wyspach. Brytyjska premier zapewnia w nim, że jest dumna z tego, że ponad trzy miliony obywateli UE wybrało Wielką Brytanię jako miejsce do życia. Napisała również, że bardzo ceni wkład imigrantów w brytyjską gospodarkę, społeczeństwo i kulturę.

May zapewnia również, że od samego początku negocjacji ochrona praw obywateli  UE mieszkających w Wielkiej Brytanii jest dla niej priorytetową kwestią.  Informuje również, że przywileje i obowiązki unijnych emigrantów zostaną zapisane w brytyjskim prawie i będą respektowane i egzekwowane przez brytyjskie sądy .

Brytyjska premier pisze również, że po Brexicie obywatelom UE będą przysługiwały świadczenia emerytalne oraz te z tytułu opieki zdrowotnej. Komunikuje również, że nie rząd nie zamierza rozdzielać rodzin – „twoi bliscy będą mogli dołączyć do ciebie po tym, jak opuściliśmy UE. Obejmuje to obecnych współmałżonków, partnerów stanu wolnego, dzieci, rodziców pozostających na utrzymaniu oraz dziadków, a także dzieci urodzone lub adoptowane poza Wielką Brytanią po dacie 29 marca 2019 roku – brzmi fragment listu.

Pełną treść listu można znaleźć TUTAJ.