Start Polecane Liczba zatwierdzeń kredytów hipotecznych spadła w sierpniu do najniższego poziomu od sześciu...

Liczba zatwierdzeń kredytów hipotecznych spadła w sierpniu do najniższego poziomu od sześciu miesięcy

352
shutterstock

Liczba kredytów hipotecznych udzielonych nabywcom domów spadła w sierpniu do najniższego poziomu od sześciu miesięcy, podczas gdy liczba zezwoleń na remortgage była na najniższym poziomie od ponad dekady.

W sierpniu zatwierdzono około 45 400 kredytów hipotecznych na zakup domów.

Według danych opublikowanych przez Bank Anglii jest to najniższy poziom od lutego 2023 r., kiedy łączna liczba wyniosła nieco poniżej 44 300 osób.

Liczba zezwoleń netto na remortgage, które nie obejmują remortgage u innego pożyczkodawcy, spadła z 39 300 w lipcu do 25 000 w sierpniu, co stanowi najniższy wynik od lipca 2012 roku.

Pojawiły się sygnały, że część presji wywieranej na posiadaczy kredytów hipotecznych może nieco złagodnieć. W zeszłym tygodniu Bank Anglii wstrzymał serię podwyżek stóp bazowych, a w ostatnich dniach niektórzy główni kredytodawcy obniżyli oprocentowanie swoich nowych kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych pozostaje jednak znacznie wyższe niż te, do których właściciele domów przyzwyczaili się w ostatnich latach.

Z odrębnych danych opublikowanych w piątek przez HM Revenue and Customs (HMRC) wynika, że ​​w zeszłym miesiącu w Wielkiej Brytanii sprzedano około 87 010 domów, czyli o 16% mniej niż w sierpniu 2022 r., ale o 1% więcej niż w lipcu 2023 r.