Start Wiadomości Liczba nastoletnich ciąż w UK najniższa w historii, ale wciąż jedna z...

Liczba nastoletnich ciąż w UK najniższa w historii, ale wciąż jedna z najwyższych w UE

903
0

Z najnowszych danych Office of National Statistics (ONS) wynika, że liczba dziewcząt poniżej 18 roku życia, które zachodzą w ciążę w Anglii i Walii jest obecnie najniższa od 1969 roku, czyli od momentu, kiedy zaczęto prowadzić statystyki.

Odsetek matek w wieku 15 – 17 lat wynosi obecnie 24,5 na tysiąc ciąż. W 2013 roku ONS odnotowało 24,306 przypadków, kiedy matką została osoba niepełnoletnia, czyli o 13 procent mniej niż w 2012, kiedy takich ciąż było 27,834. Spadek jest najbardziej widoczny wśród matek 16-letnich – ich liczba zmniejszyła się o 14 procent.

Wielka Brytania długo znajdowała się na pierwszym miejscu wśród krajów z najwyższym odsetkiem nastoletnich ciąż i aborcji w Zachodniej Europie. Statystyki zaczęły spadać odkąd w roku 2000 rząd wdrożył dziesięcioletni plan poprawy jakości edukacji seksualnej w szkołach oraz strategię łatwiejszego dostępu do środków antykoncepcyjnych.

Specjaliści przestrzegają jednak, aby nie osiadać na laurach, ponieważ Brytyjskie nastolatki nadal zachodzą w ciąże częściej niż ich koleżanki z wielu innych europejskich państw. Harry Walker z organizacji edukacyjnej FPA twierdzi, że zaniechanie działań profilaktycznych oznaczać będzie szybki powrót do stanu sprzed 15 lat. „Prawda jest taka, że Wielka Brytania nadal nie pokonała problemu. Na 28 państw członkowskich UE wyższy współczynnik nastoletnich ciąż mają tylko Bułgaria, Rumunia i Słowenia” – ostrzega Walker.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniUK nie nadąża z produkcją: „Niedługo połowę żywności będziemy importować”
NastępnyWielka Brytania wyśle wojsko na Ukrainę. Wyspiarze nie chcą popełnić błędu z II Wojny Światowej