Start Wiadomości Liczba imigrantów uciekających z Calais do UK wzrosła 20-krotnie

Liczba imigrantów uciekających z Calais do UK wzrosła 20-krotnie

1930
0

Policja odnotowała znaczny wzrost liczby uchodźców, którzy do Wielkiej Brytanii przybywają z Calais. Funkcjonariusze wyłapują nielegalnych imigrantów nawet w regionach znacznie oddalonych od wybrzeża.

Uczestnicy nadzwyczajnego posiedzenia grupy Cobra, w skład której wchodzą ministrowie i przedstawiciele służb specjalnych, zostali poinformowani o gwałtownym wzroście liczby aresztowań uchodźców z Calais na terenie UK.

Pierwszym przystankiem dla uchodźców, którzy Kanał La Manche przekraczają ukryci pod podwoziami lub plandekami ciężarówek, są często okolice Bedfordshire. Tamtejsza policja w ciągu dwóch dni złapała 36 nielegalnych imigrantów. Dla porównania, w analogicznym okresie zeszłego roku funkcjonariusze mieli do czynienia z 23 tego typu przypadkami miesięcznie.

Z prowadzonych przez francuski rząd statystyk wynika, że do Calais przybywa codziennie 100 – 150 nowych uchodźców, a w obozowiskach w okolicy przejścia granicznego koczuje na stałe ponad cztery tysiące osób. Status azylanta uzyskało w zeszłym roku jedynie 700 osób. Liczba deportacji również nie jest powalająca – francuskie władze odesłały w zeszłym roku 1 200 uchodźców.

Z kolei dane udostępnione przez brytyjskie MSW mówią o 18 170 nielegalnych imigrantach, którzy usiłowali dostać się na teren Wielkiej Brytanii na przestrzeni ostatnich pięciu miesięcy.

Liczba uchodźców w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie będzie jeszcze wyższa. Na odbywającym się obecnie unijnym szczycie, liderzy państw członkowskich zgodzili się wspólnie rozwiązać problem napływu nielegalnych imigrantów do Włoch i Grecji, w związku z czym ponad 40 tysięcy osób będzie relokowanych do poszczególnych państw, w tym Wielkiej Brytanii.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniWizz Air uruchamia nowe połączenia z UK
NastępnyDramat Polaków więzionych w obozie pracy w UK. Policja apeluje o pomoc!