Start Polecane „Łączy nas wiele” – Sadiq Khan w Warszawie

„Łączy nas wiele” – Sadiq Khan w Warszawie

542
0

1 września burmistrz Londynu Sadiq Khan wziął udział w gdańskich uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 2 września spędził w Warszawie, spotykając się z Rafałem Trzaskowskim, prezydentem m.st. Warszawy oraz m.in. z polskimi firmami technologicznymi, start-upami i młodzieżą.

Warszawie, wraz z Rafałem Trzaskowskim mówili o wspólnych projektach. Łączy nas wiele, Warszawa i Londyn będą nadal ściśle współpracować – mówił Khan. Obaj mają podobne poglądy m.in. na kwestie marszów równości. Burmistrz Londynu powiedział, że społeczność LGBT potrzebuje sojuszników. Sadiq Khan od momentu, kiedy został wybrany na swoje stanowisko w 2016 roku, regularne chodzi na czele marszów równości.

W trakcie wizyty w Polsce burmistrz promował swoje miasto i przesłanie „Londyn jest otwarty” (London Is Open).

To, co jest wspaniałe w Londynie i z czego jestem dumny, to powszechna tolerancja odmienności. Ludzie nie wybierają swojej orientacji seksualnej – powiedział burmistrz.

Khan zwrócił uwagę na narastającą na świecie homofobię, którą politycy wykorzystują do zwiększenia poparcia. Odniósł się też do lęku przed uchodźcami. – podaje wp.pl

Ci, którzy sieją dezinformację i nienawiść do uchodźców, sugerują, że kraje powinny być jednonarodowymi, jednoreligijnymi monolitami – mówił Khan. Historia uczy, do czego takie postawy prowadzą – dodał.

Dzień wcześniej w Gdańsku mówił: – Europa zaczyna wyglądać jak w przededniu drugiej wojny światowej. Przywódcy posługują się językiem, które dzieląc, ma im zapewnić popularność. Szerzą nienawiść do mniejszości. Czy żyjemy w czasach, które przypominają lata 30.? Jeśli spojrzymy na to, co się wydarzyło – pojawienie się charyzmatycznych przywódców, którzy wykorzystywali siłę nienawiści do dzielenia społeczeństwa – mówił burmistrz Londynu.

Burmistrz Londynu zabrał też głos ws. polskich mieszkańców miasta. – czytamy na wp.pl. W obliczu nadchodzącego brexitu 200 tys. naszych rodaków jest niepewnych przyszłości. Zatrudniliśmy dodatkowych ludzi, by im doradzali, pomagali się zarejestrować, by mogli się ubiegać o status osoby osiedlonej – powiedział Khan.

Sadiq Khan i Rafał Trzaskowski odwiedzili również razem kilka ważnych miejsc. Między innymi uczestniczyli w konferencji w muzeum POLIN. Na spotkaniu w Ratuszu burmistrz mówił – Zadawano mi wiele pytań – przedstawiciele biznesu, młodzi ludzi oraz uczestnicy debaty i mogę powiedzieć, że ja i prezydent Warszawy mamy niezwykle wiele wspólnego. Mamy inne pochodzenie etniczne, jesteśmy wyznawcami, innych religii, rządzimy innymi miastami, ale bardzo wiele nas łączy – podkreślił Khan.

Portal tvn24 podaje, że burmistrz Londynu przekazał też dziennikarzom, że nie jest zwolennikiem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i cały czas ma nadzieję, że to się nie zdarzy. – Ale jeśli tak się stanie to cały czas pozostaniemy bardzo europejskim miastem i będziemy kontynuować przyjaźń pomiędzy naszymi miastami, bo jest ona bardzo korzystna – mówił Khan.

Właściwie każdy problem, o jakim rozmawiamy, czy to kwestie wielkiej polityki, brexitu i jego konsekwencji dla Europy, czy przechodzimy do kwestii związanej z ochroną środowiska, z kwestiami związanymi ze startupami, innowacyjną gospodarką, jak radzić sobie z najważniejszymi problemami w mieście – mamy naprawdę te same problemy i możemy się wzajemnie od siebie się dużo nauczyć – podkreślił Rafał Trzaskowski. – Najważniejsze, że łączą nas wartości. Mottem Londynu jest „Otwarty Londyn”, natomiast naszym mottem jest „Warszawa dla wszystkich”. Ważne, że podzielamy te wartości otwartości i tolerancji, współpracy, bo to jest coś co wyróżnia i łączy nasze miasta – stwierdził Trzaskowski, dodając, że Warszawa i Londyn będą współpracować w ramach organizacji Eurocities.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniFunt najniżej od 34 lat w stosunku do dolara po groźbach wyborczych w Wielkiej Brytanii
NastępnyRząd Borisa Johnsona stracił większość w parlamencie