Start Coronavirus Kwarantanna po przyjeździe do Polski. Kto jej podlega, a kto jest zwolniony?

Kwarantanna po przyjeździe do Polski. Kto jej podlega, a kto jest zwolniony?

999
0

Polski rząd przywrócił kwarantannę dla osób przyjeżdżających zza granicy. Kwarantanna będzie obowiązywała podróżnych z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do Europejskiego Obszaru Granicznego. Również osoby przyjeżdżające do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegały kwarantannie. 

Kwarantanna nie będzie obowiązywała dzieci do 12. roku życia, podróżujących pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepionymi przeciwko Covid-19 – przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.  – Nie będą musiały wykonywać testów – wyjaśnił. 

Minister sprecyzował też, że szczepienie zwalnia z kwarantanny. Poza tym w rozporządzeniu określony jest szereg wyjątków od kwarantanny, nie podlegają jej np. przekraczający granicę w ramach niektórych czynności zawodowych (jak załogi samolotów, kierowcy transportowi), czy dyplomaci, żołnierze itp.

Kwarantanna obowiązuję od północy w środę, jest 10-dniowa, ale po 7 dniach jest możliwość zwolnienia z niej w przypadku negatywnego wyniku testu. Podkreślił, że to działanie ma na celu uchronienie Polaków przed nowymi wariantami wirusa. 

Kto jeszcze jest zwolniony z kwarantanny?

Ozdrowieńcy do 6 miesięcy po zakończeniu izolacji z powodu pozytywnego testu, również dzieci 
Osoby przebywające na terytorium Polski mniej niż 24 godziny (muszą okazać bilet)

Musimy wiedzieć, że na kwarantanne kierowane są również dzieci w wieku 12-18 lat, nawet jeśli podróżują z osobą zaszczepioną. Natomiast dzieci w wieku 0-11lat+364 dni muszą się izlować tylko jeśli podróżują z osobą niezaszczepioną. 

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniNowy wariant Covid-19 „Delta Plus” wykryty w Wielkiej Brytanii
NastępnyBrytyjskie satelity pomogą w walce ze zmianami klimatu i w ocaleniu dzikiej przyrody