Start Wiadomości Kto zostanie następcą Borisa Johnsona?

Kto zostanie następcą Borisa Johnsona?

290
0

W tym tygodniu Partia Konserwatywna ogłosi harmonogram wyboru nowego lidera partii. O stanowisko lidera może się ubiegać każdy poseł konserwatystów, ale aby został kandydatem na lidera, musi uzyskać poparcie co najmniej ośmiu kolegów klubowych.

Cała procedura wyboru nowego lidera zwykle trwa kilka tygodni. W poprzedniej takiej sytuacji, w 2019 r., między formalną rezygnacją Theresy May a ogłoszeniem, że na nowego lidera wybrany został Boris Johnson, upłynęło półtora miesiąca.

Nowy lider nie jest zobowiązany do rozpisania wyborów do Izby Gmin, choć może to zrobić, jeśli chce umocnić swój mandat lub wprowadzić do niej bliższych sobie ludzi. Jednak w obecnej sytuacji, gdy konserwatyści wyraźnie przegrywają w sondażach z Partią Pracy, jest wysoce nieprawdopodobne, by nowy lider zdecydował się na takie rozwiązanie.

Dziewięciu torysowskich posłów do tej pory zapowiedziało, że zamierza startować w konkursie, aby zastąpić Johnsona. O wyścigu o stanowisko lidera Partii Konserwatywnej a co za tym idzie premiera ubiegają się m.in. byli brytyjscy ministrowie – Sajid Javid i Jeremy Hunt.

PoprzedniAresztowania po tym, jak kobieta doznała złamania kręgosłupa i innych urazów
NastępnySpołeczność ukraińska dziękuje mieszkańcom Southampton podczas biegu charytatywnego