Start Wiadomości Książe Filip nie żyje. Zmarł w wieku 99 lat

Książe Filip nie żyje. Zmarł w wieku 99 lat

527
0

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II, zmarł w wieku 99 lat, ogłosił Pałac Buckingham.

Książę poślubił księżniczkę Elżbietę w 1947 roku, pięć lat przed tym, jak została królową, i był najdłużej pełniącym służbę królewską małżonką w historii Wielkiej Brytanii. Para miała czworo dzieci, ośmioro wnuków i 10 prawnuków.

Na chwile obecną nie zostały podane żadne oficjalne szczegóły dotyczące pogrzebu. Najprawdopodobniej jednak zgodnie z jego życzeniem, będzie on miał formę królewskiej uroczystości. Książę bowiem nie chciał pogrzebu państwowego. Wkrótce  królowa wyda ostateczne ostatnie decyzje związane z ostatnim pożegnaniem jej męża.

„Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa , księcia Edynburga. Jego Królewska Mość odszedł spokojnie dziś rano w zamku Windsor”. – brzmi oświadczenie pałacu Buckingham.

Książę do lat 90. prowadził intensywny program zaangażowania publicznego, odzwierciedlający jego własne charytatywne zainteresowania. Podróżował także po kraju, wspierając królową, zarówno przy okazjach państwowych, jak i wizytach królewskich. Jak na mężczyznę w jego wieku cieszył się stosunkowo dobrym zdrowiem. W Boże Narodzenie 2011 roku został zabrany do szpitala  w celu leczenia zablokowanej tętnicy.  W 2012 roku został przyjęty do szpitala podczas Diamentowego Jubileuszu Królowej z infekcją pęcherza, a w 2013 roku przeszedł operację rozpoznawczą brzucha. Jednak dopiero w maju 2017 r., po przeprowadzeniu ponad 20000 publicznych wystąpień, 96-latek wycofał się z własnego programu obowiązków królewskich, od czasu do czasu pomagając królowej w wielkich wydarzeniach.

Książę Filip z Grecji i Danii urodził się na wyspie Korfu w 1921 roku. W wieku 18 lat książę wstąpił jako kadet do Królewskiej Marynarki Wojennej.

Widział czynną służbę podczas II wojny światowej, służąc na Oceanie Indyjskim i Morzu Śródziemnym, i był wymieniany w depeszach za swoją odwagę.W 1947 r. Zrzekł się greckich i duńskich tytułów królewskich, przyjął nazwisko Mountbatten i przed ślubem z księżniczką Elżbietą stał się naturalizowanym poddanym brytyjskim.

Ich ślub był pierwszą wielką uroczystością państwową po zakończeniu drugiej wojny światowej. Jego oddanie królowej było niezachwiane. Porzucił karierę w marynarce wojennej, aby wesprzeć ją w roli monarchy. Królowa określiła księcia Filipa jako swoją „stałą siłę i pozostanie”. Mieli czworo dzieci – Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda – a on był bardzo kochanym dziadkiem i pradziadkiem. Uważał się za modernizatora w brytyjskiej monarchii, organizującego pierwszą królewską wędrówkę – ale był również znany ze swoich bezpośrednich poglądów i spontanicznych uwag.

Troska księcia Filipa o młodych ludzi zainspirowała go do stworzenia programu nagród księcia Edynburga i wsparł ponad 800 organizacji charytatywnych i dobre cele – koncentrując się na swoich zainteresowaniach w zakresie ochrony przyrody, technologii i sportu. Od lat czterdziestych XX wieku książę Filip był zawsze obecną postacią w życiu Wielkiej Brytanii i pozostawił po sobie znaczną spuściznę.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniBezpłatne testy Covid będą dostępne w całym Hampshire
NastępnyMagazyn w Basingstoke stworzy 1400 miejsc pracy