Start Wiadomości Kryzys migracyjny na Białorusi: brytyjscy żołnierze pomogą na granicy z Polską

Kryzys migracyjny na Białorusi: brytyjscy żołnierze pomogą na granicy z Polską

365
0

Jak poinformował sekretarz obrony, około 150 brytyjskich inżynierów armii brytyjskiej zostanie wysłanych, aby pomóc wzmocnić granicę Polski z Białorusią.

Granica jest postrzegana jako punkt wejścia do UE, a w ostatnich tygodniach pojawiły się napięcia związane z oskarżeniami Białorusi o popychanie migrantów w jej kierunku.

Sekretarz obrony powiedział, że mały zespół inżynierów rozpoznania był już na tym obszarze, aby ocenić sytuację. Dodał, że nie będą to oddziały bojowe.

Przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenko zaprzecza, że wysyłanie migrantów w kierunku granicy z Polską to odwet za sankcje UE nałożone w czerwcu.

Kryzys pogłębił się we wtorek, gdy polskie siły użyły gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby odeprzeć tych, którzy próbowali przedostać się do kraju. Niektórzy próbowali przebić się przez silnie ufortyfikowane przejście i rzucali rakietami w polskie siły, kilku z nich zostało rannych.

Przemawiając dla BBC podczas wizyty w Polsce, Wallace powiedział: „Wyślemy kilku Królewskich Inżynierów – czyli część Armii przeznaczoną do budowy lub robienia ogrodzeń lub dróg lub stawiania infrastruktury.”

„Zamierzamy wykorzystać tę część naszych sił, aby pomóc Polakom i potencjalnie innym państwom bałtyckim w zabezpieczeniu ich granicy”.

Podkreślił, że żołnierze nie będą oddziałami bojowymi, ale ludźmi posiadającymi „umiejętność budowania dróg i punktów kontrolnych i posterunków obserwacyjnych”, dodając: „To nie jest walka, to jest wsparcie dla Polaków”.

PoprzedniZimne kaloryfery straszniejsze od wirusa
NastępnyNajwiększy szpital w Southampton ma przyjąć 100 nowych pracowników