Start Brexit Królowa Elżbieta II zatwierdziła ustawę blokującą Brexit bez umowy

Królowa Elżbieta II zatwierdziła ustawę blokującą Brexit bez umowy

1074
0

Brytyjska monarchini zatwierdziła wczoraj ustawę, która blokuje wyjście Wielkiej Brytanii z Unii bez porozumienia. Ustawa weszła w życie tego samego dnia.

Zgodnie z ustawą, szef rządu będzie miał obowiązek poprosić o kolejną zmianę terminu opuszczenia Wspólnoty, jeśli parlament nie przyjmie do 19 października żadnej innej wersji umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, poza porozumieniem wynegocjowanym już z Brukselą i trzykrotnie odrzuconym w Izbie Gmin.

W związku z tym, coraz bardziej prawdopodobne staje się to, że już kolejny raz może dojść do opóźnienia Brexitu, który został zaplanowany na 31 października. Przeprowadzenie Brexitu 31 października br. było najważniejszą z obietnic składanych przez urzędującego od lipca premiera Borisa Johnsona. Pod koniec zeszłego tygodnia Johnson zapowiedział, że „prędzej wyzionie ducha”, niż zgodzi się na opóźnienie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, a ustawę nazwał „poddańczą” wobec UE. Zadeklarował też, że nie zamierza starać o się o wydłużenie terminu Brexitu.

PoprzedniBrytyjski parlament zawiesił obrady na pięć tygodni
NastępnySuperszybki Internet szerokopasmowy już dostępny w Southampton