Start Wiadomości Królowa Elżbieta II kończy dziś 90 lat

Królowa Elżbieta II kończy dziś 90 lat

1731
0

Brytyjska monarchini, Elżbieta II obchodzi dziś 90. urodziny. Okres jej panowania jest najdłuższy w historii Wielkiej Brytanii.

Choć obowiązki królowej zostały dość mocno ograniczone od 2012 roku, kiedy to obchodziła swój diamentowy jubileusz, nadal aktywnie uczestniczy w wystąpieniach publicznych. W środę brała udział m.in. w 500-leciu Royal Mail.

Dziś Elżbieta II będzie świętować w gronie rodziny, a oficjalne obchody jej urodzin zaplanowane są na kolejne miesiące. Z okazji święta królowej zaplanowano serię wydarzeń, które będą odbywać się przez okres od kwietnia do czerwca. Jednym z nich są zaplanowane na czas 12-15 maja obchody w Windsorze, weźmie w nim udział cała rodzina królewska, ponad 1,5 tys. artystów estradowych, a także 900 koni.

Z okazji 90. urodzin wydano na Wyspach cztery nowe znaczki pocztowe przedstawiające Elżbietę i trzech jej następców. Największą sympatią odbiorców cieszy się oczywiście ten z wizerunkiem małego księcia Jerzego. Ponadto dziś pokazano zrobione z okazji święta królowej fotografie przedstawiające ją razem z najmłodszymi w rodzinie, a także z jej córką Anną.

We wrześniu brytyjska królowa stała się najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, bijąc rekord królowej Wiktorii, która panowała przez 63 lata, siedem miesięcy i dwa dni.

Elżbieta II została koronowana jako szósta kobieta-król 2 czerwca 1953 roku, w wieku 25 lat. 27 milionów ludzi oglądało relację z koronacji w telewizji, a 11 milionów słuchało audycji w radio.

Kiedy Elżbieta wstępowała na tron cały świat był jej przychylny. Jednak podczas jej panowania Wielka Brytania doświadczyła wielu kryzysów, a popularność Elżbiety II wielokrotnie spadała.

W ciągu 63 lat od koronacji zarówno Wielka Brytania jak i świat zmieniły się radykalnie. Wizerunek królowej, jako powściągliwej i chłodnej monarchini – jest uważany za przestarzały, chociaż wielokrotnie ratował rodzinę królewską podczas skandali. Wielu twierdzi także, że to dzięki decyzjom i wyborom królowej Elżbiety II Wielka Brytania zawdzięcza zażegnanie kryzysu ekonomicznego i obecną pozycję.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniOstrzeżenie dla klientów IKEA po trzech śmiertelnych wypadkach
NastępnySouthampton ma nadzieję na tytuł Europejskiego Miasta Kultury