Start Wiadomości Koszty utrzymania: Czy ceny w Wielkiej Brytanii rosną szybciej niż w innych...

Koszty utrzymania: Czy ceny w Wielkiej Brytanii rosną szybciej niż w innych krajach?

256
0

Ceny towarów i usług wzrosły w Wielkiej Brytanii o 9,9% od sierpnia ubiegłego roku. To najgorszy wskaźnik w G7, ale kraje o bliższych związkach z Rosją doświadczają wskaźników dwukrotnie wyższych.

Podwyżki cen w Wielkiej Brytanii zwolniły w sierpniu w porównaniu z lipcem, ale nadal są najwyższe od ponad 40 lat. Są jednak powolne w porównaniu z niektórymi innymi częściami Europy.

W Wielkiej Brytanii trzeba zmierzyć się z kilkoma kwestiami inflacyjnymi – słaby funt, niskie bezrobocie, coraz bardziej bezgotówkowe społeczeństwo i Brexit, ale jednym z największych czynników napędzających jest wojna na Ukrainie.

To samo dotyczy reszty Europy, zwłaszcza tych, które mają bliższe powiązania geograficzne, kulturowe, gospodarcze i historyczne z Rosją.

Ceny w krajach bałtyckich – Łotwie, Litwie i Estonii – wzrosły o ponad 20%, ponad dwukrotnie więcej niż w Wielkiej Brytanii. Wszystkie trzy były częścią byłego Związku Radzieckiego.

Inne najwyższe wzrosty cen w Europie dotyczą również wszystkich byłych sowieckich państw satelickich na wschodzie. Ceny w Czechach, na Węgrzech i w Polsce wzrosły o ponad 10%.

Wśród krajów Europy Zachodniej Wielka Brytania znajduje się blisko środka.

Szwajcaria i Francja zdołały lepiej kontrolować inflację niż reszta Europy, podczas gdy ceny w Holandii, Hiszpanii i Belgii rosną szybciej niż w Wielkiej Brytanii.

Jednak Wielka Brytania ma najwyższą stopę inflacji w G7 – grupie siedmiu największych gospodarek i liberalnych demokracji.

PoprzedniGazety informujące o śmierci królowej na aukcjach internetowych
NastępnyDzień pogrzebu królowej: Autobusy kursują ze skróconym rozkładem jazdy