Start Coronavirus Koronowirus: Sprawdź, jaką dostaniesz odprawę po zwolnieniu z pracy

Koronowirus: Sprawdź, jaką dostaniesz odprawę po zwolnieniu z pracy

735
0

Rząd przyznał, że dużo firm wykorzystało obecny kryzys, aby zapłacić niższą kwotę odprawy zwolnionym pracownikom. Od piątku ma się to zmienić. 

Nowe prawo zapewni pracownikom pełne wynagrodzenie. Pracownicy z ponad dwuletnim nieprzerwanym stażem pracy, którzy zostali zwolnieni, mają zwykle prawo do ustawowej odprawy, która jest uzależniona od stażu pracy, wieku i wynagrodzenia, do ustawowego maksimum. Jednak wielu z 9,5 mln brytyjskich pracowników na urlopie otrzymuje 80% ich normalnego wynagrodzenia. „Nowe przepisy zapewnią, że pracownicy zwolnieni z pracy otrzymają pełne prawo do odprawy ” zapewnił sekretarz biznesu Alok Sharma. Nowy przepis będzie miał również zastosowanie do ustawowego wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia. Waha się od jednego do 12 tygodni wypowiedzenia, w zależności od tego, jak długo pracowali dla swojego pracodawcy. W okresie wypowiedzenia pracownicy muszą otrzymać wynagrodzenie. Ustawodawstwo zapewni, że wypłata wypowiedzenia będzie oparta na normalnych płacach, a nie na niższych wynagrodzeniach, które mogły być wypłacane w ramach programu zatrzymania pracy w koronawirusie.

Szacuje się, że w czasie kryzysu związanego z koronawirusem zwolniono dotychczas 150 000 osób, ale eksperci spodziewają się, że liczba ta wzrośnie znacznie wyżej, zwłaszcza po zakończeniu programu urlopowego w październiku. Na początku tego tygodnia Narodowy Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych ostrzegł, że zakończenie programu urlopowego może doprowadzić do bezrobocia 1,2 miliona Brytyjczyków przed świętami Bożego Narodzenia, co doprowadzi do bezrobocia do 10% siły roboczej . W ramach programu urlopowego pracownicy otrzymują 80% wynagrodzenia opłacanego przez rząd – do 2500 funtów miesięcznie. Program jest likwidowany od sierpnia, kiedy przedsiębiorstwa będą musiały opłacać składki na ubezpieczenie społeczne (NI) i składki emerytalne. Od września będą musieli płacić 10% wynagrodzenia plus składki na ubezpieczenie społeczne i emerytalne. W październiku przedsiębiorstwa będą musiały płacić 20% wynagrodzenia plus składki na ubezpieczenie społeczne i emerytury, zanim program zakończy się pod koniec tego miesiąca. 

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniMieszkańcy z nadwagą proszeni o zrzucenie zbędnych kilogramów
NastępnyWielka Brytania: Ceny domów poszybowały w górę