Start Coronavirus Koronawirus: aplikacja do śledzenia kontaktów ma zostać przetestowana na wyspie Wight

Koronawirus: aplikacja do śledzenia kontaktów ma zostać przetestowana na wyspie Wight

793
0

Niebawem w Wielkiej Brytanii uruchomiona zostanie aplikacja służąca do śledzenia kontaktów osób zakażonych koronawirusem. Aplikacja NHS, której celem jest ograniczenie drugiej fali koronawirusa, zostanie przetestowana na Isle of Wight w tym tygodniu.

Dzięki nowemu projektowi Brytyjczycy dowiedzą się, czy w ich pobliżu mógł znajdować się ktoś z Covid-19. Pierwszym miejscem w UK, gdzie aplikacja zostanie wypróbowana będzie Isle of Wight. Następnie aplikacja zostanie wprowadzona w całym kraju. Według ekspertów, aby aplikacja działała skutecznie, około 50–60% populacji Wielkiej Brytanii musiałoby ją pobrać.

Eksperci zajmujący się chorobami zakaźnymi uważają, że takie narzędzie może zmniejszyć stopień rozprzestrzeniania się Covid-19. Aplikacja pozwoli na szybką identyfikację osób zakażonych, a co istotne, również ich ostatnich kontaktów. Narzędzie zostało opracowane przez NHSX (jednostka publicznej służby zdrowia odpowiedzialna za wdrażanie nowych technologii a także przetwarzanie danych osobowych) we współpracy z partnerami akademickimi oraz firmami prywatnymi.

Minister zdrowia zapewnił, że „wszystkie dane będą przetwarzane zgodnie z najwyższymi standardami etycznymi i bezpieczeństwa i będą wykorzystywane wyłącznie do walki z epidemią oraz badań NHS, nie będą one przechowywane dłużej niż będzie to potrzebne”.

PoprzedniKoronawirus: Pikniki i wiejskie wycieczki będą dozwolone w pierwszym etapie rozluźnienia restrykcji
NastępnyAplikacja do śledzenia kontaktów w UK jest gotowa do pobrania na Isle of Wight