Start Wiadomości „Kopernik” Matejki w National Gallery w Londynie

„Kopernik” Matejki w National Gallery w Londynie

238
0

Wystawa w National Gallery w Londynie, której głównym eksponatem będzie obraz Jana Matejki ‘Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem’, odbędzie się od 21 maja do 22 sierpnia tego roku.

Wystawa była kilkakrotnie przekładana z powodu pandemii. Zgodnie z przedstawionym przed tygodniem przez brytyjski rząd planem znoszenia restrykcji, najwcześniejszy możliwy termin wznowienia działalności przez muzea i galerie sztuki w Anglii to 12 kwietnia. Ostatecznie za nowy termin wystawy przyjęto 21 maja – 22 sierpnia.

Pochodzący z 1873 roku obraz o rozmiarach 225 cm na 315 cm, który Matejko namalował, aby uczcić 400. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, na co dzień znajduje się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Częścią wystawy będzie także pochodzący z 1543 roku egzemplarz najważniejszego dzieła Kopernika “De revolutionibus orbium coelestium”, który na co dzień znajduje się w Narodowym Muzeum Morskim w Greenwich w Londynie. Na wystawie zobaczymy także instrumenty astronomiczne ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a także autoportret Matejki i studium “Kopernik. Rozmowy z Bogiem” z Muzeum Narodowego w Krakowie.

PoprzedniMandat za ostrzeganie innych użytkowników dróg na Facebooku i Twitterze
Następny„Cmentarz” z epoki brązu znaleziony w New Forest