Start Coronavirus Kontrowersje wokół zapowiedzi zniesienia obowiązku noszenia maseczek

Kontrowersje wokół zapowiedzi zniesienia obowiązku noszenia maseczek

447
0

Kontrowersje wzbudziła decyzja premiera Borisa Johnsona, aby wraz z przejściem do ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu w Anglii znieść nakaz noszenia maseczek.

Johnson ogłosił, że w kolejnym etapie, który jest planowany na 19 lipca, zniesione zostaną w Anglii niemal wszystkie restrykcje, w tym m.in. nakaz zasłaniania twarzy w sklepach, w transporcie publicznym i we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych.

Decyzję Borisa Johnsona skrytykował m.in. burmistrz Londynu Sadiq Khan, który wezwał londyńczyków do dalszego noszenia maseczek w środkach transportu publicznego.

Lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer powiedział natomiast: „Znoszenie wszystkich zabezpieczeń w tym samym czasie, gdy wskaźnik zakażeń wciąż rośnie, jest lekkomyślne. Potrzebujemy zrównoważonego podejścia, musimy utrzymać kluczowe zabezpieczenia na miejscu – w tym maseczki, w tym wentylację i – co kluczowe – odpowiednie wsparcie finansowe dla tych, którzy muszą się izolować”.

Obawy wyrażają także lekarze. Dr Chaand Nagpaul z Brytyjskiego Stowarzyszenia Lekarskiego wskazał, że jest „coraz bardziej niepokojącym”, to że Johnson „zdecydował się pełną parą łagodzić obostrzenia” – pomimo ostrzeżeń o rosnących przypadkach szpitalnych i zgonach. Wezwał on ministrów do utrzymania obowiązku noszenia maseczek, dopóki „gwałtowne tempo rozprzestrzeniania się infekcji nie zostanie opanowane, a więcej ludzi nie zostanie w pełni zaszczepionych”.

PoprzedniBurmistrz Londyny zachęca niezaszczepionych. Mogą wygrać wejściówkę na finał Euro 2020
NastępnyDVLA wydaje ostrzeżenia wszystkim posiadaczom prawa jazdy w Wielkiej Brytanii