Start Wiadomości Koniec zasiłkowego raju w UK. Pracownicy sami będą wypłacać sobie chorobowe i...

Koniec zasiłkowego raju w UK. Pracownicy sami będą wypłacać sobie chorobowe i zasiłki

1237
0
Photo credit: Andrew_Writer / Foter / CC BY

Premier David Cameron zamierza poprzeć pomysł prowadzenia indywidualnych, elastycznych kont oszczędnościowych, na których pracownicy mogliby zbierać środki potrzebne do opłacenia swojego urlopu chorobowego lub zasiłku w razie utraty zatrudnienia.

Kontrowersyjne rozwiązanie zostało zaproponowane przez Iaina Duncana Smitha, sekretarza ds. pracy i emerytur. Polityk mówił o szczegółach swojej propozycji w wywiadzie dla „Sunday Telegraph”.

„Musimy wspierać wszystkie produkty finansowe, które pozwalają ludziom na oszczędzanie i korzystanie z tych zasobów w razie pilnej potrzeby, np. w czasie choroby, kiedy potrzebują dodatkowej opieki lub kiedy stracą pracę” – tłumaczył.

„Powinniśmy zachęcać wszystkich, by rozsądnie gospodarowali swoimi pieniędzmi i oszczędzali już od pierwszego dnia pracy. Jednocześnie należy budować w osobach pracujących świadomość, że zgromadzone przez nich środki będą do ich dyspozycji, kiedy ich sytuacja niespodziewanie się zmieni. Nie jest to jeszcze oficjalne stanowisko rządu, ale zdecydowanie jest warte uwagi i może doskonale sprawdzić się w perspektywie długoterminowej” – dodał.

Pytana o komentarz w tej sprawie rzeczniczka Davida Camerona przyznała, że premier podziela poglądy sekretarza ds. pracy i emerytur. „Powinniśmy zachęcać ludzi do brania odpowiedzialności za to, jak planują i zarządzają swoim życiem i swoimi pieniędzmi” – wyjaśniła. „Nie jest to jeszcze oficjalny plan rządu, ale takie rozwiązanie staje się coraz bardziej realne. Będziemy przyglądać się rozwojowi tej sprawy” – dodała.

Znacznie bardziej zdecydowaną reakcję pomysł Iaina Duncana Smitha wywołał wśród Brytyjczyków. Wśród internautów wybuchła burza. „Czy przypadkiem opłacanie National Insurance nie służy celom, o których teraz dyskutujemy?” – pisali ironicznie.

Przypomnijmy, że – w odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych oraz licznych państw europejskich – w Wielkiej Brytanii obowiązuje uniwersalny, bardzo szczodry system socjalny. Wiele krajów zamiast takiego rozwiązania stosuje system ubezpieczeń społecznych, opierający się na składkach odprowadzanych przez osoby pracujące. Przy takich rozwiązaniach osoby, które będąc zatrudnione nie zdążyły odprowadzić wystarczających składek przed utratą pracy, bardzo często nie otrzymują żadnych świadczeń.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniMit polskiej średniej pensji. Ile tak naprawdę zarabiają Polacy?
NastępnyMężczyzna zaatakowany i obrabowany w parku Hoglands w Southampton