Start Polecane Koniec z wolną od podatku sprzedażą na lotnisku

Koniec z wolną od podatku sprzedażą na lotnisku

626
0

Rząd Wielkiej Brytanii ma zakończyć sprzedaż wolną od podatku na lotniskach, portach i stacjach Eurostar od 1 stycznia 2021 r. 

Od przyszłego roku zagraniczni goście nie będą już mogli korzystać ze sprzedaży wolnej od podatku i ulgi w podatku VAT od towarów zakupionych w Wielkiej Brytanii. Ponieważ okres przejściowy brexitu dobiega końca, rząd uzasadnił tę decyzję, powołując się na „obawy dotyczące sposobu przeniesienia korzyści na pasażerów, a w niektórych przypadkach ulga nie jest zgodna z międzynarodowymi zasadami podatkowymi”. Ponadto program eksportu detalicznego VAT, który obecnie umożliwia odwiedzającym UE ubieganie się o zwrot kosztów towarów zakupionych w Wielkiej Brytanii, również zostanie wycofany z tego samego dnia. Stowarzyszenie Operatorów Lotniska (AOA) skrytykowało to posunięcie, mówiąc, że „niepotrzebnie szkodzi zagrożonej branży”. Dyrektor naczelna AOA, Karen Dee, potępiła rząd za „całkowity brak świadomości na temat miejsc pracy i biznesów w sektorze lotniczym”.

Ministerstwo Skarbu ogłosiło: „W ramach tych zmian zwrot podatku VAT dla zagranicznych gości w brytyjskich sklepach zostanie usunięty. Zagraniczni goście nadal będą mogli kupować produkty wolne od podatku VAT w sklepie i wysyłać je bezpośrednio na ich zagraniczne adresy, a kosztowny system ubiegania się o zwrot podatku VAT za przedmioty zabrane do domu w bagażu zostanie zakończony.” Opisał program jako „kosztowną ulgę, która nie przynosi równych korzyści całej Wielkiej Brytanii”, dodając, że obecne wykorzystywany jest głównie w Londynie.

Detaliści nadal będą mogli oferować zakupy bez VAT zagranicznym klientom, którzy kupują produkty i dostarczają je za granicę, w tym odwiedzającym UE. Sprzedaż wolnocłowa zostanie również rozszerzona na podróżnych do i z UE, podczas gdy indywidualne przydziały bezcłowe „znacznie wzrosną”. Odwiedzający przybywający z krajów UE i spoza UE będą mogli od przyszłego roku otrzymać 42 litry piwa, 18 litrów wina niemusującego i 9 litrów wina musującego. Dodatki na tytoń i inne towary pozostaną takie same. Podróżni przybywający do Wielkiej Brytanii z UE nie będą już mogli przywozić nieograniczonych ilości alkoholu, tytoniu i innych towarów bez deklarowania ich i płacenia podatku.

Rząd Wielkiej Brytanii oświadczył, że przepisy są częścią procesu harmonizacji dotyczącego podróżnych z UE i spoza niej oraz że zasady „musiały zostać dostosowane po okresie przejściowym, aby pasażerowie z UE i spoza UE byli traktowani jednakowo”. Do czasu trwania irlandzkiej granicy i sporu celnego między UE a Wielką Brytanią, Irlandia Północna będzie nadal obowiązywać w ramach istniejącego systemu podatków i ceł. 

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniSouthampton znalazło się w pierwszej dziesiątce „eko miast” Hondy
NastępnyAldi startuje z usługą “click and collect”