Start Polecane Koniec z opłatami za roaming w UE

Koniec z opłatami za roaming w UE

1042
0

Parlament Europejski przegłosował uchwałę, zgodnie z którą od 15 czerwca 2017 roku zostaną zniesione opłaty roamingowe na terenie Unii Europejskiej.

Głosowanie w zasadzie było formalnością, ponieważ porozumienie w sprawie stawek osiągnięto na przełomie stycznia i lutego. Dzięki niemu, osoby podróżujące po Unii Europejskiej za sms-y i połączenia będą płaciły tyle samo, co w swoim kraju.

– Możemy świętować zniesienie opłat roamingowych od 15 czerwca. Użytkownicy w całej Europie będą mogli sprawdzać e-maile, korzystać z map, przesyłać zdjęcia za pomocą mediów społecznościowych, dzwonić i wysyłać widomości tekstowe do domu bez dodatkowych kosztów – powiedziała Miapetra Kumpula-Natri, posłanka Parlamentu Europejskiego.

Nowe rozporządzenie nałożyło na operatorów komórkowych maksymalne hurtowe stawki w rozliczeniach usług na terenach UE. Hurtowe stawki oznaczają maksymalne opłaty, które operatorzy sieci komórkowych mogą pobierać od siebie nawzajem za korzystanie z sieci w celu świadczenia usług roamingowych. Stawki hurtowe za rozmowę telefoniczną zmaleją z 0,05 euro do 0,032 euro za minutę. Natomiast stawka za wiadomość tekstową będzie obniżona z 0,02 euro do 0,01 euro. Stawki za transmisję danych, które były najbardziej problematyczną kwestią, będą obniżane stopniowo – od 7,5 euro za 1 GB transmisji w 2017 roku, do 2,5 euro za 1 GB w 2022 roku. Obecnie opłaty za jeden GB wynoszą około 50 euro.

– Zniesienie roamingu to nasz wspólny sukces. (…) Do mieszkańców Unii Europejskiej musi dotrzeć informacja, że nie muszą się już obawiać nadmiernych kosztów związanych z korzystaniem z telefonów za granicą. 15 czerwca to będzie data wyjęcia kolejnej cegiełki z barier, które ciągle jeszcze dzielą Europę – powiedziała europosłanka Róża Thun.

Komisja Europejska co dwa lata będzie składać sprawozdanie z przestrzegania przepisów przez operatorów i w razie konieczności będzie proponowała zmianę rozwiązywania.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniGłówna ulica w Southampton zamknięta z powodu zarwania się studzienki ściekowej
NastępnyBoris Johnson powiedział, że swobodny przepływ osób po Brexicie jest możliwy