Start Wiadomości „Koniec z kulturą beneficiarzy” – Cameron potwierdza cięcia w sferze socjalnej

„Koniec z kulturą beneficiarzy” – Cameron potwierdza cięcia w sferze socjalnej

900
0

Świadczenia socjalne dla osób pracujących zostaną znacznie zredukowane. Premier zobowiązał się zatrzymać „zasiłkową karuzelę”.

W ramach wypełniania przedwyborczych zobowiązań, David Cameron ogłosił, że jego rząd rozpoczyna wdrażanie reform, których celem będzie obniżenie wydatków na opiekę socjalną o 12 miliardów funtów. Premier twierdzi, że jego gabinet zmieni Wielką Brytanię z kraju „niskich zarobków, wysokich podatków i bogatej opieki socjalnej” w państwo „wysokich zarobków, niższych podatków i opieki socjalnej na zrównoważonym poziomie”.

„Obecnie mamy do czynienia z zarobkową karuzelą. Pracownicy zatrudniani są na stawkę minimalną, od której odliczany jest podatek. Tak naprawdę nie przynosi to jednak żadnej korzyści dla budżetu, bowiem tę sama lub nawet większa kwotę państwo oddaje im później w postaci świadczeń socjalnych” – tłumaczył premier.

„Dlatego potrzebujemy zmian. Musimy zamienić niską płacę, wysokie podatki i rozbudowany system świadczeń socjalnych na wysoką płacę, niższe podatki i opiekę socjalną na zrównoważonym poziomie” – przekonywał Cameron.

Obecnie w Wielkiej Brytanii na umowy ze stawką minimalną zatrudnionych jest ponad 5,2 miliona osób, które otrzymują świadczenia socjalne o łącznej wysokości 11 miliardów rocznie. Gdyby pracodawcy podwyższyli ich świadczenia do poziomu tzw. „Living Wage” czyli wynagrodzenia zapewniającego możliwość utrzymania się bez konieczności pobierania pomocy z zewnątrz, podatnicy zaoszczędziliby ponad 6,7 miliardów rocznie.

Jak przekonują przedstawiciele rządu, zmniejszenie nakładów na opiekę socjalną jest jedynym sposobem na redukcję deficytu budżetowego.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniMiałeś stłuczkę? Zapłacisz wyższą składkę – bez względu na to, co mówi agent ubezpieczeniowy
NastępnyBrytyjczycy spędzają 24 dni rocznie na… odkładaniu rzeczy na później