Start Southampton Komary przenoszące wirus Zika dotarły do UK?

Komary przenoszące wirus Zika dotarły do UK?

1566
0

Obawę przed epidemią wirusa Zika w Wielkiej Brytanii pobudziła wypowiedź eksperta, który oznajmił, że odnotowano obecność komarów przenoszących chorobę w Kent oraz w Sussex.

Brytyjski entomolog Howard Carter stwierdził, że zauważył komara Aedes Aegypti na terenie Wielkiej Brytanii. Jest to owad, który przenosi wirusa Zika m.in. w Brazylii, powodując u dzieci mikrocefalię, czyli tzw. małogłowie.

– Komary Aedes są już na Wyspach – ogłosił Carter, dodając, że zauważył je w Kent oraz Zachodnim Sussex. Według eksperta samice komarów składają jaja w rowkach opon samochodowych, które następnie wylęgają się w wodzie „uwięzionej” w obręczy koła. Oprócz tego mogą się przedostać do kraju na kontenerowcach transportujących kawę. – Póki co nie ma ich wiele, ale to tylko kwestia czasu. Globalne ocieplenie tylko sprzyja ich rozwojowi, tworząc cieplejszy i atrakcyjniejszy klimat.

Jak podaje „Daily Mail”, kobiety ciężarne zostały poproszone o niepodróżowanie do krajów dotkniętych wirusem. Biura podróży zadeklarowały zwrot pieniędzy wszystkim klientom, którzy obawiają się wakacji w Ameryce Południowej oraz Środkowej.

Trzech Brytyjczyków złapało wirusa po odbytej podróży w Ameryce Południowej. Także u duńskiego turysty zdiagnozowano obecność choroby w organizmie. Jednak najwięcej osób zarażonych Ziką odnotowano w Brazylii, gdzie w 2015 roku aż 3 tys. noworodków urodziło się z mikrocefalią, a prawie 1,5 miliona dorosłych zostało ukąszonych przez Aedes. W sierpniu bieżącego roku w Rio de Janeiro odbyć się mają Letnie Igrzyska Olimpijskie.

Wirus Zika rozprzestrzenił się w zatraszającym tempie na terenie 20 krajów Ameryki Południowej oraz Środkowej w ubiegłym roku. Pierwsze objawy choroby podobne są do grypy i zalicza się do nich gorączkę, ból stawów, wysypkę, ból głowy oraz ból mięśni.