Start Southampton Komary przenoszące wirus Zika dotarły do UK?

Komary przenoszące wirus Zika dotarły do UK?

1665
0

Obawę przed epidemią wirusa Zika w Wielkiej Brytanii pobudziła wypowiedź eksperta, który oznajmił, że odnotowano obecność komarów przenoszących chorobę w Kent oraz w Sussex.

Brytyjski entomolog Howard Carter stwierdził, że zauważył komara Aedes Aegypti na terenie Wielkiej Brytanii. Jest to owad, który przenosi wirusa Zika m.in. w Brazylii, powodując u dzieci mikrocefalię, czyli tzw. małogłowie.

– Komary Aedes są już na Wyspach – ogłosił Carter, dodając, że zauważył je w Kent oraz Zachodnim Sussex. Według eksperta samice komarów składają jaja w rowkach opon samochodowych, które następnie wylęgają się w wodzie „uwięzionej” w obręczy koła. Oprócz tego mogą się przedostać do kraju na kontenerowcach transportujących kawę. – Póki co nie ma ich wiele, ale to tylko kwestia czasu. Globalne ocieplenie tylko sprzyja ich rozwojowi, tworząc cieplejszy i atrakcyjniejszy klimat.

Jak podaje „Daily Mail”, kobiety ciężarne zostały poproszone o niepodróżowanie do krajów dotkniętych wirusem. Biura podróży zadeklarowały zwrot pieniędzy wszystkim klientom, którzy obawiają się wakacji w Ameryce Południowej oraz Środkowej.

Trzech Brytyjczyków złapało wirusa po odbytej podróży w Ameryce Południowej. Także u duńskiego turysty zdiagnozowano obecność choroby w organizmie. Jednak najwięcej osób zarażonych Ziką odnotowano w Brazylii, gdzie w 2015 roku aż 3 tys. noworodków urodziło się z mikrocefalią, a prawie 1,5 miliona dorosłych zostało ukąszonych przez Aedes. W sierpniu bieżącego roku w Rio de Janeiro odbyć się mają Letnie Igrzyska Olimpijskie.

Wirus Zika rozprzestrzenił się w zatraszającym tempie na terenie 20 krajów Ameryki Południowej oraz Środkowej w ubiegłym roku. Pierwsze objawy choroby podobne są do grypy i zalicza się do nich gorączkę, ból stawów, wysypkę, ból głowy oraz ból mięśni.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniPo szkodach jakie spowodował sztorm Jonas, synoptycy zapowiadają jeszcze więcej opadów deszczu
NastępnyUE zgodzi się na ograniczenia zasiłków dla imigrantów?