Start Wiadomości Kierowco, uważaj jak jedziesz! Pierwszy taki wyrok w historii UK

Kierowco, uważaj jak jedziesz! Pierwszy taki wyrok w historii UK

1135
0

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w historii kierowca został ukarany mandatem i punktami karnymi za… blokowanie środkowego pasa na autostradzie.

Do incydentu doszło 25 sierpnia ubiegłego roku na trasie M62 niedaleko Huddersfield. Kierowca, który jechał Citroenem Berlingo z prędkością ok. 90 km na godzinę został ukarany za „nierozsądną jazdę”, a dokładniej „poruszanie się środkowym pasem pomimo tego, że pas położony najdalej od środka jezdni był wolny”.

Sprawa trafiła do sądu. Jak wyjaśniono podczas rozprawy w Leeds Magistrates Court, ze względu na zachowanie kierowcy sześciu innych użytkowników autostrady musiało „hamować, a następnie dokonywać manewru wyprzedzania Citroena”, mimo że mężczyzna miał „bardzo wiele możliwości zmiany pasa celem ułatwienia jazdy innym kierowcom”.

Nierozsądny kierowca został skazany na karę 500 funtów grzywny oraz pokrycie kosztów sądowych w wysokości 400 funtów. Ma również wypłacić poszkodowanym 40 funtów zadośćuczynienia. Ukarano go także 5 punktami karnymi.

Jak zauważają brytyjskie media, to najprawdopodobniej pierwszy w historii wyrok skazujący kierowcę za blokowanie pasa ruchu na drodze.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi w UK przepisami „użytkownicy ruchu zawsze powinni się poruszać pasem po lewej stronie, jeśli tylko jest wolny”. Jeśli wyprzedzamy kolumnę jadących wolniej samochodów, powinniśmy wrócić na lewy skrajny pas ruchu kiedy tylko będzie to możliwe.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniPoundland z „zabawkami dla dorosłych”
NastępnyWażący 412 kg Brytyjczyk nie żyje – na ostatni posiłek zamówił ciasto i lody