Start Polecane Karol III chce przekazać zyski z Crown Estate na „dobro publiczne”

Karol III chce przekazać zyski z Crown Estate na „dobro publiczne”

220
0

Charles poprosił, aby zyski z umowy na morską farmę wiatrową Crown Estate o wartości 1 miliarda funtów rocznie, były wykorzystane dla „szerszego dobra publicznego”, a nie dla rodziny królewskiej.

Sovereign Grant, który pokrywa bieżące koszty rodziny królewskiej, jest obecnie oparty na 25% zysków Crown Estate. Zyski te znacznie wzrosną wraz z płatnościami z sześciu nowych farm wiatrowych.

Król Karol proponuje zmniejszenie królewskiej części tych wyższych zarobków.

Oznaczałoby to, że większa część tych zwiększonych zysków byłaby zatrzymywana przez Skarb Państwa na wydatki publiczne.

W swoim przesłaniu bożonarodzeniowym król podkreślił presję związaną z kryzysem kosztów utrzymania – i wydaje się, że podejmuje działania, aby uniknąć niezręcznego wzrostu dochodów Suwerennego Grantu.

Crown Estate to niezależnie prowadzona firma komercyjna, ale jej zyski są wykorzystywane jako punkt odniesienia dla poziomu finansowania Grantu, który w zeszłym roku był wart 86,3 mln funtów.

Oczekuje się, że zyski te zostaną znacznie zwiększone dzięki podpisaniu umów na sześć morskich farm wiatrowych, z 1 miliardem funtów rocznie przez co najmniej trzy lata opłat od firm, które chcą je rozwijać na tych morskich terenach Crown Estate.

Spowodowałoby to bardzo znaczny wzrost kwoty przeznaczonej na rodzinę królewską, co mogłoby okazać się krępujące w kontekście presji finansowej wywieranej na opinię publiczną.

PoprzedniInflacja w Wielkiej Brytanii spada, ale ceny żywności pozostają wysokie
NastępnyEden Project wśród projektów, które skorzystają z dofinansowania o wartości 2 miliardów funtów