Start Polecane Kara 5000 funtów dla kierowcy za ochlapanie pieszych

Kara 5000 funtów dla kierowcy za ochlapanie pieszych

892
0

Kierowcy, którzy celowo chlapią pieszych podczas deszczowej pogody, mogą zostać ukarani grzywną do 5000 funtów.

Nowe ostrzeżenie pojawiło się, gdy kraj nawiedziły ulewne deszcze. Kierowcy będą musieli zachować wysoką czujność, gdy są na drodze, aby mieć pewność, że prowadzą jak najbardziej odpowiedzialnie na mokrej nawierzchni. Kierowcy będą musieli zachowywać się w sposób rozważny w stosunku do pieszych, którzy mogą zostać ochlapani, gdy przechodzą przez jezdnię lub stoją na poboczu drogi.

Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym z 1988 r. osoba może zostać oskarżona o „nieostrożną jazdę”, jeżeli prowadzi „pojazd o napędzie mechanicznym po drodze lub innym miejscu publicznym bez należytej staranności i uwagi lub bez rozsądnego uwzględnienia innych osób korzystających z drogi”.

Przykładem nierozważnego zachowania jest celowe chlapanie pieszych – wyjaśnił ubezpieczyciel samochodowy RAC.„Każdy nieszczęśnik, który doznał zmoczenia przez nierozważnego kierowcę, który ochlapał go podczas jazdy przez kałużę, prawdopodobnie przyznałby znaczną karę finansową dla kierowcy” – powiedział Pete Williams, rzecznik RAC ds. bezpieczeństwa drogowego.

Williams dodał, że większość kierowców, którzy popełnią wykroczenie, prawdopodobnie otrzyma grzywnę w wysokości 100 funtów i trzy punkty karne. „Jeśli jednak odmówią przyjęcia kary, staną przed sądem, który może nałożyć grzywnę w wysokości do 5000 funtów, chociaż maksymalna kwota jest bardzo mało prawdopodobna” – powiedział.

Biuro Porad Obywatelskich wyjaśniło, że chlapanie pieszego nie jest przestępstwem, „chyba że można udowodnić, że kierowca działał niedbale lub celowo”. „Jeśli uda się udowodnić, że kierowca działał celowo, może zostać oskarżony o prowadzenie pojazdu bez należytej staranności i uwzględnienia innych użytkowników dróg”.