Start Polecane Juncker: „Angielski traci znaczenie w Europie”

Juncker: „Angielski traci znaczenie w Europie”

869
0

Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej stwierdził, że język angielski traci swoje znaczenie w Europie. Jego zdaniem ma to ścisły związek z decyzją Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii.

Kontrowersyjne słowa Junkcer wygłosił podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej we Włoszech. – Angielski powoli traci swoje znaczenie w Europie, dlatego będę kontynuował przemówienie po francusku – powiedział szef Komisji Europejskiej, czym wywołał śmiech i oklaski wśród zebranych. Później Juncker dodał, że wybrał język francuski również ze względu na wybory prezydenckie we Francji. Przewodniczący chciał, aby Francuzi dokładnie zrozumieli, co chce im przekazać na temat Europy – informuje BBC.

Zgodnie z oficjalnymi danymi po referendum w sprawie Brexitu, zainteresowanie nauką języków obcych wśród Brytyjczyków znacznie wzrosło. Lingwiści szacują, że liczba osób uczęszczających na kursy podskoczyła o 91 proc. Najbardziej popularna jest nauka hiszpańskiego (wzrost o 427 proc.), a także francuskiego (wzrost o 342 proc.). Ostrzeżenie Junckera, że angielski traci znaczenie, jest jednak trochę na wyrost, bowiem oficjalnie ten język jako oficjalny deklaruje ponad pół miliarda ludzi, natomiast francuski około 150 milionów.

Podczas konferencji w Instytucie Europejskim we Włoszech Juncker nazwał decyzję Wielkiej Brytanii „tragedią” oraz zapewnił, że negocjacje będą uczciwe.

– Będziemy negocjowali z naszymi brytyjskimi partnerami uczciwie, ale nie zapominajmy, że to nie Unia opuszcza Wielką Brytanię, a przeciwnie to Wielka Brytania opuszcza Unię. To duża różnica – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniKonserwatyści ponowili obietnicę obniżenia imigracji
NastępnyLondyńczycy oburzeni policyjnym apelem