Start Brexit Johnson ostrzega, że nie będzie umowy, jeśli UE nie zmieni stanowiska

Johnson ostrzega, że nie będzie umowy, jeśli UE nie zmieni stanowiska

648
0

Jeśli UE nie zmieni znacząco stanowiska, jest bardzo prawdopodobne, że porozumienie nie zostanie osiągnięte – oświadczył Boris Johnson.

Premier Wielkiej Brytanii rozmawiał przez telefon z przewodniczącą Unii Europejskiej próbując przełamać impas w trwających negocjacjach na temat przyszłych relacji Wielkiej Brytanii i UE po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie. Była to już ich piąta rozmowa w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

„Premier podkreślił, że sytuacja w negocjacjach jest obecnie poważna. Czasu pozostaje bardzo niewiele i obecnie wydaje się bardzo prawdopodobne, że porozumienie nie zostanie osiągnięte, jeśli stanowisko UE nie zmieni się znacząco” – przekazano w komunikacie brytyjskiego rządu.

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po Brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.