Start Wiadomości Johnson odrzucił wniosek o zgodę na nowe referendum niepodległościowe w Szkocji

Johnson odrzucił wniosek o zgodę na nowe referendum niepodległościowe w Szkocji

484
0

Rząd Wielkiej Brytanii formalnie odrzucił wczoraj wniosek szefowej rządu Szkocji Nicoli Sturgeon o zgodę na przeprowadzenie w tym roku drugiego referendum niepodległościowego.

Boris Johnson przypomniał Nicoli Sturgeon, że obiecywała, iż referendum w 2014 roku będzie „jedynym w tym pokoleniu”, a mieszkańcy Szkocji zdecydowanie opowiedzieli się wówczas za pozostaniem ich kraju w składzie Zjednoczonego Królestwa.

W referendum z 2014 roku przeciwko niepodległości opowiedziało się 55 proc. głosujących. Wprawdzie od tego czasu różnica między zwolennikami a przeciwnikami niepodległości w sondażach się wyrównała, ale nadal nieznaczną przewagę mają ci drudzy.

Sturgeon wielokrotnie wykluczała możliwość przeprowadzenia referendum bez zgody rządu w Londynie, tak jak to zdobiły władze Katalonii w 2017 roku, gdyż nie zostałoby ono uznane przez społeczność międzynarodową, a w konsekwencji utrudniłoby Szkocji drogę do członkostwa w UE.

W odpowiedzi na decyzję brytyjskiego rządu, Nicola Sturgeon odpowiedziała, że Szkocja ma prawo do decydowania o własnej przyszłości i zapowiedziała, że do końca miesiąca jej rząd podejmie decyzję w sprawie dalszych kroków.

PoprzedniLinie lotnicze Flybe otrzymają pomoc od brytyjskiego rządu
NastępnyPlany pobierania opłat za korzystanie z centów recyklingu otrzymują zielone światło