Start Wiadomości Jest porozumienie z Francuzami. Kierowcy mogą ruszyć. Jest jedno “ale”

Jest porozumienie z Francuzami. Kierowcy mogą ruszyć. Jest jedno “ale”

675
0

ak informuje stacja RMF 24, Wielka Brytania osiągnęła porozumienie z Francją ws. przywrócenia ruchu przez kanał La Manche. Po wcześniejszej nagłej decyzji Paryża o niewpuszczaniu jadących z Wielkiej Brytanii samochodów na Wyspach uwięzione zostały tysiące kierowców ciężarówek – w tym wielu Polaków.

Francja zamknęła granicę dla aut jadących z Wielkiej Brytanii w niedzielę na 48 godzin: decyzja dotyczyła zarówno ruchu pasażerskiego, jak i transportu towarów. W efekcie w okolicach angielskiego Dover, gdzie znajduje się port promowy i wjazd do tunelu pod kanałem La Manche, utknęły tysiące ciężarówek – również z Polski.

O zawarciu porozumienia z Paryżem brytyjski minister transportu Grant Shapps poinformował we wtorkowy wieczór. “Duży postęp i porozumienie z francuskim rządem w sprawie granic. (…) Jeszcze tego wieczoru przewoźnicy nadal jednak NIE mogą podróżować do (hrabstwa) Kent” – napisał Shapps na Twitterze.

BBC podało, że Francuskie władze poinformowały, że samoloty, łodzie i pociągi Eurostar wznowią usługi w środę rano. Jest to dostępne dla obywateli Francji, obywateli UE i osób zamieszkałych we Francji. Podróżować będą również osoby odbywające niezbędne wyjazdy, w tym personel medyczny walczący z Covid-19, osoby zajmujące się międzynarodowym transportem towarów, załoga rybacka oraz kierowcy autobusów i pociągów.

Aby jednak podróżować, muszą otrzymać negatywny wynik testu PCR mniej niż 72 godziny przed odlotem.

„Obywatele Francji, osoby mieszkające we Francji i osoby mające uzasadniony powód będą musiały przejść negatywny test” – powiedział francuski minister transportu Jean-Baptiste Djebarri.

Test PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy) Covid jest uważany przez epidemiologów za „złoty standard”, ale uzyskanie wyniku zajmuje nawet dzień lub dłużej, ponieważ próbka musi zostać wysłana do laboratorium.

Ogłoszenie władz francuskich pojawiło się po tym, jak Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do zniesienia zakazów podróżowania, aby uniknąć zakłóceń w łańcuchu dostaw. Ponad 50 krajów zakazało przyjazdów do Wielkiej Brytanii w związku z powszechnymi obawami o rozprzestrzenianie się nowego wariantu.

Daily mail natomiast poinformowało, że pojawiły się doniesienia, że brytyjskie wojsko przygotowuje się do testowania do 6000 przewoźników dziennie za pomoc testu przepływu bocznego.

UE wezwała kraje europejskie do zniesienia wszystkich zakazów podróżowania nałożonych na Wielką Brytanię, w tym dotyczących ruchu towarowego, ponieważ rosnąca liczba ciężarówek wypełnia obecnie autostradę i boczne ulice w pobliżu Dover. W zaleceniu bloku sugerowano zastosowanie szybkich testów, aby uniknąć zakłóceń w przepływie ładunków.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniUE wzywa kraje do zniesienia zakazów podróży z Wielkiej Brytanii
NastępnyTesco wprowadza limity na sprzedaż niektórych produktów