Start Brexit Jest porozumienie w sprawie Brexitu. Prawa obywateli UE będą chronione

Jest porozumienie w sprawie Brexitu. Prawa obywateli UE będą chronione

828
0

Komisja Europejska i Wielka Brytania porozumiały się co do pierwszej fazy rozmów dotyczących Brexitu. Porozumienie daje unijnym możliwość otwarcia negocjacji w sprawie przyszłych relacji handlowych.

Po całonocnych rozmowach negocjatorzy z Brukseli i Londynu osiągnęli kompromis w sprawie pierwszej rundy rozmów. – Dokonaliśmy przełomu –  powiedział szef Komisji Europejskiej,  Jean-Claud Juncker. Pierwsza faza negocjacji dotyczyła m.in. kwestii uregulowania przyszłej granicy między Irlandią a Irlandią Północną, która była jednym z najbardziej problematycznych zagadnień – władze w Dublinie nie chciały się zgodzić na wprowadzenie kontroli granicznych, ponieważ stanowiłoby to bardzo duże utrudnienie dla wzajemnej wymiany handlowej.

Podczas rozmów poruszono też niezwykle ważną kwestię praw obywateli UE po Brexicie. Jak zapewnił szef Komisji Europejskiej, po tym jak Wielka Brytania wyjdzie z sojuszu, prawa obywateli UE będą chronione – dotyczy to prawa do łączenia rodzin, emerytury czy pobierania nauki.

– Dziś przywróciliśmy pewność obywatelom (…). Zapewniliśmy, że ich prawa będą takie same również po tym jak Wielka Brytania opuści UE –  powiedział Juncker.

– Cieszę się, że możemy przejść do drugiej fazy negocjacji, by rozmawiać o kwestiach handlowych i bezpieczeństwie –  powiedziała Theresa May po całonocnych rozmowach w  Brukseli. Podkreśliła również, że Wielka chce zbudować głębokie partnerstwo z Unią, dzięki czemu zagwarantowana ma zostać jasne i przejrzyste prawo dla firm w UE i na Wyspach.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniZe względu na pogodę, City Council zwiększa liczbę łóżek dla bezdomnych
NastępnyPolicja poszukuje mężczyzny, który zgwałcił nastolatkę w Southampton