Start Wiadomości Jest efekt retoryki Camerona. Liczba Polaków z brytyjskim obywatelstwem wzrosła o 1200...

Jest efekt retoryki Camerona. Liczba Polaków z brytyjskim obywatelstwem wzrosła o 1200 procent

855
0

Popularny brytyjski tabloid Daily Mail dotarł do statystyk, które pokazują, że Polaków, którzy mają podwójne obywatelstwo, radykalnie przybyło. Wzrost o 1200 procent może szokować, ale jeżeli porównamy go z liczbą obywatelstw przyznawanych Hindusom, czy Pakistańczykom, już niekoniecznie.

W 2009 roku jedynie 458 Polaków dostało brytyjski paszport, jednak w 2013 ich liczba wzrosła do 6 066. W komentarzu odredakcyjnym podkreślono, że będą mogli oni głosować w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Nadal jest to jednak mniej niż jeden procent wszystkich Polaków mieszkających nad Tamizą.

Zdaniem gazety liczba nowych Brytyjczyków znad Wisły jest tak wysoka w związku z postulatami Davida Camerona, który chce ograniczyć benefity dla osób spoza Wysp, a nawet rozważa wyjście z Unii Europejskiej.

Ten radykalny wzrost tłumaczy specjalista z Centrum Badań nad Imigracją Uniwersytetu Roehampton dr Michał Garapich. “Chcą oni osłonić swoje polityczne i socjalne prawa. Im więcej torysi mówią o wyjściu z Unii, tym więcej Polaków czuje brak stabilizacji. Im ostrzejszy jest język skierowany do imigrantów, tym więcej osób szuka możliwości naturalizacji” tłumaczy naukowiec.

Podobnego zdania na ten temat jest Polska ambasada. “Coraz więcej Polaków obecnych na Wyspach od 2004 roku już się osiedliło, kupiło domu albo mieszkania i po prostu planują swoją przyszłość już tutaj, więc w takim przypadku wnioskowanie o brytyjski paszport nie jest takim złym pomysłem” – powiedziano dziennikarzowi z Daily Mail.

Pomimo tego, że dostaliśmy najwięcej paszportów ze wszystkich członków Unii Europejskiej, Polacy zajmują dopiero 9 miejsce w ogólnoświatowej klasyfikacji. Najwięcej paszportów otrzymali obywatele Indii (36,351), Pakistanu (21,655), Filipin (10,374) i NIgerii (9,275).

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniRekordowa liczba studentów aplikuje na brytyjskie uniwersytety
NastępnyFaktura za stracony czas. Przewoźnik zapłacił odszkodowanie za spóźnienia