Start Polecane Jeśli zabraknie pracowników z UE to podskoczą ceny owoców?

Jeśli zabraknie pracowników z UE to podskoczą ceny owoców?

1058
0

Brytyjscy producenci owoców ostrzegają, że jeśli stracą dostęp do pracowników z Unii Europejskiej to będą musieli znacznie podnieść ceny swoich produktów lub przenieść produkcję do innych krajów.

Rolnicy ostrzegli, że cena brytyjskich truskawek może wzrosnąć o ponad jedną trzecią, jeśli Wielka Brytania nie zapewni im dostępu do europejskich pracowników. Producenci wezwali rząd do wprowadzenia systemu zezwoleń dla pracowników sezonowych, ponieważ twierdzą, że liczba chętnych do pracy spadła w tym roku o 17 proc. Przyczyną ma być osłabiony kurs funta i niejasna polityka imigracyjna po Brexicie – informuje Guardian.

Krajowa Federacja Rolników poinformowała, że w maju na brytyjskich farmach wolnych było 1500 wakatów. Producenci twierdzą, że dostęp do pracowników UE ma kluczowe znaczenie dla utrzymania przemysłu, ponieważ dziewięć na dziesięciu sezonowych zbieraczy owoców pochodzi z Unii Europejskiej, głównie z Polski, Bułgarii i Rumunii. Oczekuje się, że do 2020 roku zapotrzebowanie na pracowników sezonowych wzrośnie do, około 31 000 osób jeśli przemysł nadal rozwija się w obecnym tempie.

David Kay z firmy Hall Hunter Partnership, zatrudniający około 3000 pracowników sezonowych z 20 różnych krajów powiedział, że starał się rekrutować brytyjskich pracowników, ale okazało się, że jest to bardzo trudne.

– Próbowaliśmy współpracować z agencjami pracy i z byłymi więźniami, ale Brytyjczycy nie chcą wykonywać takiej pracy – powiedział David Kay.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniUnijni przywódcy rozczarowani ofertą Theresy May
NastępnyDzieci z Czarnobyla na wycieczce w Portsmouth