Start Wiadomości Jaywick – miasto, którego połowa mieszkańców żyje z benefitów

Jaywick – miasto, którego połowa mieszkańców żyje z benefitów

1609
0

„Ostatni raz byłem trzeźwy, kiedy miałem 15 lat” – wyznaje jeden z mieszkańców nadmorskiego miasteczka. David Hanmore, znany jako „Disco Dave”, przyznaje, że codziennie wypija przynajmniej 30 piw – wszystkie na koszt podatników. Jak co druga osoba w Jaywick, Hanmore nie ma bowiem pracy, a co gorsza, nawet chęci, aby ją podjąć.

Jaywick zyskało niechlubny tytuł najbardziej zdeprawowanego miasta w Wielkiej Brytanii. Sytuacja w niegdysiejszym nadmorskim kurorcie z roku na rok staje się coraz bardziej dramatyczna. Zasiłek jest tu jedynym źródłem utrzymania połowy z pięciu tysięcy mieszkańców, co stanowi odsetek czterokrotnie wyższy niż krajowa średnia.

Przeciętny mieszkaniec Jaywick utrzymuje się za 360 funtów tygodniowo. Pracę, jako standardowy sposób powiększania swoich dochodów, większość lokalsów zamienia jednak na drobne kradzieże i rozboje. Dzięki temu słupki bezrobocia i przestępczości są niemal równej, niemałej, wysokości.

Życie Hanmore’a oraz jego sąsiadów można od niedawna śledzić w programie produkcji Channel 5 – „Benefits By The Sea: Jaywick”. Na taśmie filmowej zostały uwiecznione między innymi, zmagania Disco Dave’a z alkoholizmem. Mężczyzna, wychylając kufel „mocnego” deklaruje, że chciałby móc przestać pic z uwagi na wnuki. Jak tłumaczy jednak pracownica lokalnego oddziału opieki społecznej, Dave jest ciężko uzależniony, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. „Na tym etapie on praktycznie nie może nie przyjmować alkoholu. Jego brak natychmiast wywołuje objawy chorobowe” – tłumaczy Sharon Honsiett-Bull.

Sam mężczyzna twierdzi, że od dziecka miał w życiu pod górkę. „Policja znała mnie odkąd skończyłem 8 lat. Do więzienia trafiłem po raz pierwszy, kiedy skończyłem 16. Kiedy osiem lat temu skończył mi się wyrok, zdecydowałem, że czas coś zmienić” – przekonuje i dodaje, że już udało mu się ograniczyć spożycie alkoholu – nie pije przed południem.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniNowe centrum handlowe powstanie w Christchurch
NastępnyArmia nie dla kobiet. Co druga Brytyjka służąca w wojsku była molestowana seksualnie