Start Poradniki Jak zostać księgowym w Wielkiej Brytanii?

Jak zostać księgowym w Wielkiej Brytanii?

6198

Marzy ci się praca w księgowości, jednak nie wiesz, jak i gdzie zdobyć odpowiednie umiejętności? Pomyśl o stosownym kursie i zdobądź kwalifikacje, które otworzą przed tobą nowe możliwości zawodowe.

Pojęcie księgowości w Wielkiej Brytanii jest dość obszerne i obejmuje zróżnicowane stanowiska pracy. Warto więc dokładnie zastanowić się, w jakim kierunku chcemy podążyć – czy naszym celem są małe firmy czy też duże korporacje? Księgowi potrzebni są praktycznie wszędzie: w restauracjach, szkołach czy urzędach. Odpowiednie kwalifikacje pozwolą ci na rozwój w takich branżach, jak ubezpieczenia, bankowość, usługi finansowe czy doradztwo inwestycyjne.

Jak zdobyć podstawy księgowości?

Jeżeli chcesz zostać księgowym w małej firmie bądź urzędnikiem w średniej lub dużej, warto zastanowić się nad zrobieniem podstawowego kursu w tej dziedzinie, na którym nabędziesz przydatnych umiejętności i kwalifikacji.

W Wielkiej Brytanii istnieje wiele kursów przygotowujących do pracy w roli księgowego – do ciebie należy wybór najodpowiedniejszego, który spełni twoje oczekiwania i najlepiej przygotuje cię pod kątem przyszłej pracy. Poniżej kilka najpopularniejszych:

Bookkeeping – kurs prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów oraz wystawiania i ewidencjonowania faktur. Zwykle trwa on kilka dni, kosztuje od 200 do 300 funtów.

Payroll – to kurs obejmujący sektor kadrowo-płacowy. Dowiesz się na nim, jak poprawnie obliczyć pensję pracownika, wyliczyć podatek oraz składki na ubezpieczenie. Nauka jest dłuższa, gdyż trwa klika tygodni. W zależności od poziomu za kurs zapłacisz od 350 do 700 funtów.

Computerized Accounting – to ogólny kurs obejmujący wszystkie aspekty prowadzenia księgowości firmy z pomocą komputera. Również i tu na szkolenia musisz poświęcić więcej czasu, wybrać satysfakcjonujący cię poziom. Koszty oscylują w granicach od 500 do nawet 1 tys. funtów.

Zaawansowana księgowość

Kursy zaawansowane przydają się osobom, które marzą o rozwojowej pracy w większych firmach. Te organizowane są już przez brytyjskie placówki oświatowe. Ich organizacja przypomina polskie studia. Kursant uczy się kolejnych modułów, po których zdaje egzaminy, co skutkuje przejściem na wyższy poziom. Po ukończeniu każdego z poziomów, których jest zwykle trzy/cztery, uzyskuje certyfikat i możliwość dalszego kontynuowania nauki.

Najpopularniejszym stowarzyszeniem organizującym szkolenia z księgowości jest AAT (Association of Accounting Technicians), czyli brytyjskie stowarzyszenie księgowości. Tutaj poznasz wszystkie aspekty prowadzenia skomputeryzowanej księgowości zarówno w średniej firmie, jak i wielkiej korporacji. Już w ciągu 75 godzin nauki możesz zdobyć pierwsze kwalifikacje, które uprawniają cię do podjęcia stanowisk pracy takich, jak kasjer, młodszy księgowy czy asystent biurowy.

Mamy również możliwość udania się na kurs do ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), który oferuje nieco szerszy materiał, w tym prawo finansowe. Obie jednostki dają możliwość zdobywania kwalifikacji za pomocą kursów online.

Bogatą ofertę edukacyjną z zakresu księgowości posiada także CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants). Na kursie zapoznasz się nie tylko z elementami księgowości, ale nauczysz się trudnej sztuki zarządzania średnimi firmami i departamentami w wielkich korporacjach – obejmuje to m.in. zarządzanie projektami, opracowywanie zmian biznesowych czy kalkulację czynników.

Ile zarabia księgowy?

Zarobki kształtują się bardzo różnie, w zależności od posiadanych kwalifikacji. Szeregowy pracownik działu finansowego może zarobić od 14 do 18 tys. funtów rocznie. Z kolei doświadczony księgowy w dużej firmie od 20 do nawet 40 tys. funtów rocznie. Opłaca się, prawda?
Dróg rozwoju jest wiele, wystarczą tylko dobre chęci i motywacja do podnoszenia kwalifikacji zawodowych.