Start Brexit Jak będą wyglądać ceny produktów spożywczych po Brexicie?

Jak będą wyglądać ceny produktów spożywczych po Brexicie?

1625
0

Brexit nadciąga wielkimi krokami, a Brytyjczycy wciąż zastanawiają się, jak finalnie zakończą się wielomiesięczne negocjacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Pod uwagę brane są różne opcje, szczególnie te mówiące o Brexicie bez umowy. Jak Wyjście wpłynie na ceny artykułów spożywczych?

Bank Anglii zapowiada już, że jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez umowy, ceny artykułów spożywczych m.in. w supermarketach wzrosną o 10%. Szef banku mówi nawet o szybkim wzrośnie cen, które wynikają ze wzrostu kosztów importu, ale także spadku wartości funta.

Eksperci z Bank of England przewidują scenariusz sprzed 10 lat, kiedy to funt się załamał, wzrost gospodarczy spadł nawet do 8%, inflacja rosła, wraz z bezrobociem i stopą procentową. Specjaliści uważają, że taka sytuacja może się powtórzyć, kiedy Wielka Brytania wyjdzie z UE bez umowy.

Zatem, jeśli ten czarny scenariusz się sprawdzi, mieszkańcy Wielkiej Brytanii zapłacą za produkty spożywcze 10% więcej niż dotychczas. Dla przykładu, kurczak będzie kosztował około £4,40, mleko 94p, zaś chleb £1,10.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniŚwiąteczna premia od HMRC dla miliona pracowników
NastępnyWiększość Brytyjczyków prowadzi niezdrowy tryb życia