Start Brexit Jak 46 mln funtów wpłynęło na kampanię „Przygotuj się na brexit”?

Jak 46 mln funtów wpłynęło na kampanię „Przygotuj się na brexit”?

701
0

Wielomilionowa błyskawiczna kampania reklamowa mająca na celu przygotowanie społeczeństwa do opuszczenia UE wydaje się mieć niewielki wpływ – oznajmił organ nadzorujący wydatki.

Krajowy Urząd Kontroli powiedział, że 46 milionów funtów wydano na kampanię „Przygotuj się na Brexit” (Get Ready for Brexit) przed przewidywanym wyjściem Wielkiej Brytanii pod koniec października ubiegłego roku. Kampania została jednak wstrzymana na trzy dni przed planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii po tym, jak UE przyznała kolejne przedłużenie.

NAO powiedział, że nie jest jasne czy kampania w jakikolwiek sposób pozostawia ludzi znacznie lepiej przygotowanych, niż gdyby jej nie było.

Gabinet, który odpowiada za przygotowania do Brexitu, powiedział, że gdyby nie zrobił nic w okresie poprzedzającym termin 31 października, ryzykowałby znacznymi i niepotrzebnymi zakłóceniami i niedoinformowaniem.

Departament oszacował, że kampania trafiła do 99,8% populacji, przy czym każdy członek społeczeństwa miał okazję zobaczyć 55 razy billboard, formę drukowaną, telewizjną i reklamy online.

Kampania zachęciła ludzi i firmy do odwiedzenia głównej strony rządowej gov.uk, aby odpowiedzieć na pytania i uzyskać porady dotyczące przygotowań do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

Wśród tych, którzy zostali szczególnie uwzględnieni, byli obywatele brytyjscy, którzy zamierzali podróżować do Europy w dniach i tygodniach po Brexicie, oraz firmy eksportujące do UE.

Organ nadzorczy powiedział, że liczba osób szukających informacji o Brexicie nie zmieniła się znacząco – od 32% i 37% w trakcie kampanii do 34% w momencie jej zatrzymania.

– Nie jest jasne, czy dzięki kampanii społeczeństwo było znacznie lepiej przygotowane. Brak podjęcia kampanii zaryzykowałby jednak poważne i niepotrzebne zakłócenia dla firm i życia ludzi – powiedział Gabinet.

Wielka Brytania opuści UE o 23:00 GMT w piątek 31 stycznia. Będzie nadal przestrzegać przepisów UE do końca 2020 r. Zgodnie z 11-miesięcznym okresem przejściowym.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniNoże i siekiera przejęte podczas ostatniej policyjnej próby zapobiegania przemocy
NastępnyUroczystości upamiętniające ofiary Holocaustu