Start Polecane Ja wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

Ja wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

6405

Planując wyjazdy zagraniczne związane z wakacjami czy chociażby odwiedziny rodziny w Polsce, warto pomyśleć o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (European Health Insurance Card) jest kartą, dzięki której za darmo można korzystać z podstawowych usług medycznych podczas wizyty w krajach Europejskich.

EHIC upoważnia do bezpłatnego lub częściowo refundowanego korzystania z podstawowych usług medycznych podczas wizyty w krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. W szczególności są to: Austria, Belgia, Cypr, Chorwacja, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwecja, Węgry, Włochy.

EHIC to dokument potwierdzający nasze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w wyżej wymienionych krajach. Dzięki niej korzystamy z opieki zdrowotnej danego państwa na tych samych zasadach co jego obywatele.

Kto może ubiegać się o EHIC?

O Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą ubiegać się rezydenci brytyjscy, obywatele krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, obywatele Szwajcarii oraz osoby powyżej 16-go roku życia mieszkające i pracujące w UK.

Jak wyrobić kartę EHIC?

Najprostszym sposobem wyrobienia karty jest aplikacja online. https://www.ehic.org.uk/Internet/startApplication.do

Karta EHIC jest bezpłatna. Wyrabiając kartę dla siebie możemy również wyrobić ją dla swoich bliskich. Jeśli wypełniamy formularz online, na drugiej jego stronie zostaniemy zapytani czy chcemy wyrobić kartę dla swojego współmałżonka czy partnera. Należy wybrać opcję YES. Tak samo jest z kartą dla dzieci. Na trzeciej stronie formularza znajdzie się pytanie czy chcemy wyrobić kartę EHIC dla dzieci. Należy wybrać opcję Add i odpowiedzieć na wszystkie zadane pytania.

Karta EHIC jest ważna przez okres pięciu lat.

Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie ważna po Brexicie?

Karta będzie ważna tak długo, jak Wielka Brytania będzie negocjować warunki wyjścia z Unii. Po ty czasie możliwe jest, że UK wynegocjuje umowę na utrzymanie preferencyjnego dostępu do jednolitego rynku, co oznaczałoby możliwość dalszego korzystania z karty EHIC.