Start Wiadomości J. Kaczyński: Brexit to szansa na reformę UE

J. Kaczyński: Brexit to szansa na reformę UE

892
0

– Decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej jest okazją do zreformowania Wspólnoty poprzez zabranie władzy instytucjom europejskim i oddanie jej w ręce władz krajowych – uważa Jarosław Kaczyński.

Szef partii rządzącej w Polsce powiedział w rozmowie z agencją Reuters, że Warszawa będzie dążyła do powstania nowego traktatu w UE, który zagwarantuje Europie Środkowej bardziej znaczącą rolę i pozwoli na utrzymanie silnych więzi z Waszyngtonem. Kaczyński wydaje się być także rozczarowany odejściem Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, która postrzegana jest w Polsce jako naturalny sojusznik w sceptycznym podejściu do Rosji i pragnieniu bliskich stosunków z USA.

– Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale ta sytuacja to także otwarcie – powiedział Kaczyński, odrzucając pogląd, że Unia bez Wielkiej Brytanii powinna podążać ścieżką większej integracji i centralizacji władzy. – Ta kwestia, poza granicami Niemiec, nie jest postrzegana jednoznacznie. Myślę, że w każdym kraju mówi się o tym, że Brexit wymaga nowego traktatu, który zagwarantuje daleko idące zmiany. Potrzebujemy reform, które wyraźnie określają, że Unia Europejska jest związkiem państw narodowych i państwa narodowe są podstawą – komentował prezes PiS.

Kilku unijnych polityków kwestionuje potrzebę reformy Unii Europejskiej w obawie, że Wspólnota może się rozpaść, ponieważ 500 milionów jej obywateli nie widzi jej jako gwaranta pokoju i bezpieczeństwa. Jednak stosunki Polski z Brukselą uległy znacznemu pogorszeniu od momentu, gdy PiS przejął władzę. Kaczyński obwinia byłego polskiego premiera, Donalda Tuska, obecnie prezesa Rady Europejskiej, o nieutrzymanie Wielkiej Brytanii w UE.

W rozmowie z Reuters Kaczyński wypowiedział się również na temat Donalda Trumpa. Po wyborach w USA prezes PiS stwierdził, że Trump jest nieobliczalny i trudno odgadnąć kierunek jego polityki zagranicznej.

– Nie sądzę, że jest na świecie taki polityk, który może przewidzieć, jak zachowa się Trump – powiedział Kaczyński. Wielu Europejczyków obawia się, że militarne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Europie może się zmienić i chronić bardziej interesów Moskwy, niż Zachodu – powiedział. Prezes PiS stwierdził, że oczekuje od Trumpa negocjacji z Rosją z pozycji siły. – Wszystkie znaki wskazują na to, że będziemy próbować negocjować, ale z pozycji siły, a nie słabszego rozmówcy – dodał.

Maja Orzechowska

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniPtak uderzył w silnik samolotu startującego z Bournemouth
NastępnyObowiązkowe lekcje dla imigrantów z Unii. Chcą nas uczyć dobrych manier