Start Polecane Irlandia: 100 tys. euro odszkodowania dla polskiego ogrodnika

Irlandia: 100 tys. euro odszkodowania dla polskiego ogrodnika

1145
0

Polak, który doznał poważnego urazu nadgarstka, gdy spadł z drabiny podczas pracy, otrzyma 100 800 euro odszkodowania. Taką decyzję podjął Sąd Najwyższy.

W irlandzkim sądzie zakończył się proces polskiego ogrodnika, który w 2012 roku ulegał w pracy wypadkowi. Sławomir Marek pochodzący z Polski, a mieszkający w irlandzkim Castlerea, pracował w jednym z ogrodów na terenie Dublina. Mężczyzna miał usunąć martwą gałąź z drzewa. W tym celu wszedł na drabinę pożyczoną od wściela posesji, którą trzymał współpracownik Marka. Mężczyzna jednak przytrzymał sprzęt tylko przez chwilę, a później oddalił się, nie informując o tym Polaka. W efekcie mężczyzna spadł z drabiny i doznał poważnego złamania nadgarstka oraz niegroźnego urazu głowy – informuje Irish Independent.

W wyniku upadku mężczyzna musiał przejść operację nadgarstka, który później przez siedem tygodni nosił w usztywniającej szynie. Krótko po zdarzeniu stracił też pracę, a zatrudnienie znalazł dopiero na początku bieżącego roku.

Polak pozwał do sądu swoją pracodawczynię, Agathę Macior, do której należy firma Summitto Garden Architecture and Landscape Design. Mężczyzna wytoczył też proces wytoczył właścicielowi posesji. Sąd uznał jednak, że odpowiedzialność za wypadek ponosi wyłącznie pracodawca, gdyż to do jego obowiązku należy zapewnienie odpowiedniego sprzętu i warunków pracy.

Sąd Najwyższy uznał, że w wyniku poniesionych obrażeń Sławomir Marek powinien dostać odszkodowanie opiewające na kwotę 100 800 euro.