Start Polecane Inflacja: cztery rzeczy, których ceny idą w górę

Inflacja: cztery rzeczy, których ceny idą w górę

810
0

W tym roku koszty życia rosną, zwłaszcza że rachunki za energię prawdopodobnie wzrosną od kwietnia. Oto niektóre z mniej oczywistych pozycji, które odnotowały gwałtowne wzrosty cen, oraz niektóre przyczyny podwyżek.

1.Niedzielny obiad – Sunday Roast.

Te rodziny, które wciąż siadają do wspólnego niedzielnego pieczonego obiadu tzw. Sunday Roast, muszą wykazać się nieco większą wyobraźnią, jeśli starają się obniżyć koszty. Ceny świeżej wołowiny wzrosły o 8,6% niż rok wcześniej, wynika z danych firmy Kantar. Ceny świeżej jagnięciny wzrosły jeszcze bardziej, o 10% do około 11 funtów za kilogram.

Ziemniaki – kolejny podstawowy składnik obiadu – zostały również wskazane przez Urząd Statystyczny (ONS) jako czynnik podnoszący oficjalną stopę inflacji w grudniu (która mierzy rosnące koszty utrzymania).

Ogólnie rzecz biorąc, ceny żywności były kluczem do wzrostu tempa do poziomu nienotowanego od trzech dekad.

Fraser McKevitt, szef działu detalicznego i konsumenckiego w Kantar, mówi, że ceny artykułów spożywczych były przez jakiś czas ukrywane, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, ale jest „nieuniknione”, że nadejdą podwyżki. Supermarkety zmagają się z presją kosztową ze strony logistyki, produkcji, rolnictwa i dystrybucji. Problemy, takie jak brak kierowców i rosnące ceny energii, będą potęgować tę presję.

2. Produkty do pielęgnacji skóry

Ceny produktów do pielęgnacji skóry wzrosły o 9,6% w ciągu 12 tygodni do drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, jak pokazują dane z tego samego badania Kantar. Zwłaszcza marki prestiżowe podrożały, mimo że, zdaniem analityków, popyt na te produkty spadł.

3. Meble

Według oficjalnych danych sofy i tym podobne należą do dość szerokiej kategorii „meble i artykuły gospodarstwa domowego”. ONS zwraca uwagę, że ceny w sektorze stale rosną od początku 2021 roku.

Obejmuje to meble, sprzęt AGD – łącznie z kosztami ich montażu, a nawet sprzęt ogrodowy.

Ceny mebli rosną z wielu tych samych powodów, co produkty do pielęgnacji skóry i żywność. Wzrósł koszt surowców – w tym przypadku drewna – oraz ich transportu.

4. Samochody używane

Statystycy w ONS przedstawili wpływ cen samochodów używanych na stopę inflacji jako całość i to nie po raz pierwszy. Mówią, że ceny używanych samochodów wzrosły o 28% w 2021 r., w porównaniu z 7,3% wzrostem w poprzednim roku.

Koszt produkcji nowych samochodów wzrósł i został utrudniony przez globalny niedobór chipów komputerowych, a także innych materiałów, takich jak miedź, aluminium i kobalt.

PoprzedniSzczepionka podawana corocznielepszym rozwiązaniem niż dawki przypominające
NastępnyAreszt za jazdę pod wpływem narkotyków po potrąceniu pieszego przez samochód