Start Polecane Imigranci z UE będą musieli rejestrować się na Wyspach?

Imigranci z UE będą musieli rejestrować się na Wyspach?

1068
0

Brytyjski rząd przygotowuje się do ogłoszenia procesu rejestracyjnego dla około 3 milionów obywateli z UE mieszkających na Wyspach. Ma to być pierwszy krok w celu uregulowania ich statusu prawnego po Brexicie – informuje Guardian.

Zgodnie z planem wszyscy obywatele z Unii, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii zostaną poproszeni o oficjalne zarejestrowanie się w celu pozyskania dokumentacji umożliwiającej im życie i pracę na Wyspach w 2019 roku, kiedy to Wielka Brytania oficjalnie opuści europejski sojusz.

Rząd liczy również na to, że rejestracja pomoże ocenić, jak wiele osób będzie ubiegało się o prawo do stałego pobytu po Brexicie i ilu imigrantów zamierza zostać na Wsypach na stałe. Rejestracja ma też zapobiec lawinowemu składaniu wniosków w dniu opuszczenia Unii Europejskiej.

W chwili obecnej obywatele z UE nie mają obowiązku starania się o karty pobytu, ale wielu z nich już ubiega się o dokument, ponieważ postrzegają go jako jedyny sposób udowodnienia swojego statusu po tym, jak Brexit wejdzie w życie – pisze Guardian.

Sceptycznie do tego pomysłu jest nastawiony m.in. Nicolas Hatton, członek organizacji the3milion, zajmującej się prawami imigrantów z Unii.

– Jeśli proces rejestracji nie da im automatycznego prawa do pobytu, to nie będą się rejestrować. Ludzie będą sceptyczni i będą uważać, że dane zostaną wykorzystane do odrzucenia późniejszych wniosków o stały pobyt. Nie będą sobie zawracać głowy rejestracją, bo uznają ją za bezcelową – powiedział Hatton.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniZraszacze przeciwpożarowe zostaną zainstalowane w wieżowcach w Southampton
NastępnyLudzie robią sobie selfie przy Grenfell Tower w Londynie