Start Wiadomości Ile zarabia Polak w UK? 1300 GPB miesięcznie – wylicza “Forbes”

Ile zarabia Polak w UK? 1300 GPB miesięcznie – wylicza “Forbes”

2790
0

Polskie wydanie “Forbesa” podaje zestawienie zarobków Polaków w Anglii. Według magazynu, niemal milion osób pracujących w Wielkiej Brytanii średnio zarabia 1300 GBP miesięcznie.

Wysokość średniego miesięcznego wynagrodzenia zależy najczęściej od tego jak jak długo przebywamy w Wielkiej Brytanii – uważają dziennikarze tego ekononicznego pisma. Według informacji z Narodowego Banku Polskiego, na które powołuje się “Forbes”, najwyższe wynagrodzenia mają pracownicy, którzy przeprowadzili się do UK na stałe. Zarabiali 1400 GBP netto miesięcznie. Ci, którzy są tu krócej niż rok, dostawali najmniej – 1000 GBP. Nie są to jednak dane najświeższe – pochodzą z 2012 roku.

Wbrew obiegowym opiniom, Polacy na Wyspach najczęściej znajdują pracę w przemyśle (25 proc), hotelarstwie (20 proc) i budownictwie (8 proc). W Wielkiej Brytanii w swoim zawodzie pracują też coraz liczniej lekarze. Wraz z nimi, w ochronie zdrowia i pomocy społecznej pracuje około 7 proc. osób, które przyjechały z Polski. Pozostałe znaczące sektory zatrudnienia to w edukacja i administracja (5 proc.)

Magazyn przedstawia też stawki national minimum wage. Dla pracowników, ktorzy ukończyli 21 lat stawka wynosi 6,50 GBP brutto na godzinę. Od października 2015 roku płaca minimalna w UK wzrośnie do 6,70 GBP na godzinę. Dla osób w wieku od 18 do 21 stawka minimalna wynosi 5,13 GBP na godzinę. A dla zaczynających pracę, nastolatków w wieku 16-17 lat, płaca minimalna to 3,79 GBP na godzinę. Najmniej na godzinę zarabiać mogą praktykanci – 2,73 GBP.

Według informacji naszego Annual Survey of Hours and Earnings, od 2012 roku średnie tygodniowe przychody przed opodatkowaniem dla zatrudnionych w pełnym wymiarze wzrosły w Wielkiej Brytanii o ponad 2 proc. i wynosiły 517 funtów. Mężczyźni mogą liczyć średnio na 556 funtów na tydzień, czyli więcej niż kobiety (459 funtów). Średnia pensja roczna to 27 000 funtów. Najwięcej zarabiają mieszkańcy Londynu – 658 funtów, najmniej – Irlandii Północnej- 460 funtów tygodniowo.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniDowiedz się więcej o historii Southampton
NastępnyKierowco, uważaj! Nowe fotoradary na brytyjskich drogach