Start Wiadomości Ile wart jest polski magister w UK? Niewiele więcej niż w Polsce

Ile wart jest polski magister w UK? Niewiele więcej niż w Polsce

1198
0

Tytuł polskiego magistra nie pozwala młodym Polakom na znalezienie na Wyspach ziemi obiecanej – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak informują polskie media, w wielu przypadkach wiara imigrantów znad Wisły w magię polskiego dyplomu okazała się płonna. Wyniki badań wskazują bowiem, że wykształcony w Polsce imigrant mieszkający w UK ma w portfelu dokładnie tyle, co jego odpowiednik nad Wisłą!

Polacy z wyższym wykształceniem zarabiają przeciętnie kwoty porównywalne do tych, jakie wypłacane są Brytyjczykom ze średnim wykształceniem. Różnica między absolwentem szkoły średniej w Polsce i w UK wynosi ok. 20 procent.

„Innymi słowy, żeby zarobić, nie trzeba pokonywać tysięcy kilometrów. Jeśli porównać osoby z wyższym wykształceniem, które wyemigrowały do Wielkiej Brytanii z tymi, które z podobnym wykształceniem zostały w Polsce, okaże się, że Ci pierwsi nic nie zyskali, jeśli chodzi o wysokość pensji” – tłumaczą badacze.

Czy warto więc wyjeżdżać? Czy emigracja nie jest błędem? Pomimo wyników badań, polscy naukowcy odpowiadają jasno. „Nawet dzisiejsze niższe niż byśmy sobie tego życzyli wynagrodzenie na emigracji może być po prostu inwestycją w przyszłe dochody” – wyjaśniają.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniZwiedzanie wieży zegarowej w Southampton
NastępnyTemperatura w metrze przewyższa unijne normy dla przewozu zwierząt. Ale nie ludzi